Yemen'de izlenen Türk dizilerinin Türkiye hakkında imajın şekillenmesindeki rolü
The role of Turkish tv series watched in Yemen in formation the image of Turkey
  1. Tez No: 776543
  2. Yazar: MOHAMMED ABBAS MOHAMMED AL-NAJDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada Ortadoğu, Kuzey Afrika, Balkanlar, Doğu ve Orta Asya başta olmak üzere Güney Amerika ülkelerine varana kadar tüm Arap ülkelerinde son on yılda geniş kitlelerce izlenen ve oldukça popüler olan Türk dizileri olgusu ele alınmaktadır. Son zamanlarda Türk dizilerinin izlenmesindeki artış, bu geniş izleyici kitlesinin arkasında pek çok neden olduğunu doğrulamaktadır ki bu da birçok araştırmacıyı Türk dizileri olgusunu incelemeye sevk etmiştir. Aynı zamanda bu çalışma, Yemenli seyircilerin Türkiye hakkındaki zihinsel imajının şekillenmesinde, Türk dizilerinin oynadığı role ışık tutmak amacıyla ilk kez yapıldığı için, diziler olgusunu farklı bir açıdan incelemektedir. Türk dizileri ile Yemen'deki seyirciler arasındaki kültürel etkileşimi ortaya çıkarmak, seyircilerde oluşan Türkiye imajını bilmek için anket uygulanmış ve Yemen'de yaşayan Türk dizilerini seyredenlere birçok soru sorulmuş, yanıtları alınmış ve SPSS programı aracılığıyla incelenmiştir. Bu veriler analiz edilerek Türk dizilerinin Yemen'deki seyircileri nasıl, neden ve ne şekilde etkilediği tespit edilerek, dizilerin Türkiye ve Türk imajını oluşturmada ve şekillendirmede oynadığı rolün bilinmesinin yanı sıra başlıca araştırma sorularına yanıtlar elde edilmiştir. Dizilerin toplumlar arası kültürel iletişim için etkili bir araç ve önemli bir pencere olduğu ve çalışmada da teyit edildiği gibi ülkeler hakkında olumlu izlenimler ve algılar oluşturmaya katkı sağladığı sonucuna varılmıştır. Türkiye ve Türkler hakkında iyi ve olumlu imaj ve seyircilerin Türk kültürü hakkında sahip olduğu bilgiler açıkça belirtilmiştir. Bu yüzden dizilerin Türkiye ve Türkler hakkındaki bu olumlu düşünce ve algıların şekillenmesinde yüksek oranda belirleyici bir rol oynadığı sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, we discuss the phenomenon of Turkish soap operas, which have been widely watched in the last ten years and have been very popular in many Arab countries in the Middle East, North Africa, the Balkans, East and Central Asia, all the way to South American countries. The increase in watching Turkish series in recent times confirms that there are many reasons behind this wide audience, which prompted many researchers to study the phenomenon of Turkish series. In the same. Context This study comes to study the phenomenon of those series from a different angle where this study was first implemented in order to highlight the role played by Turkish serials in forming the mental image on Turkey at the viewers in Yemen In order to reveal the cultural interaction between Turkish soap operas and their audience in Yemen, to know the image of Turkey formed in the audience, a questionnaire tool was used and many questions were asked to viewers of Turkish series living in Yemen, and their answers were collected and analyzed by SPSS program. By analyzing this data, it was determined how, why and in what way Turkish series affect viewers in Yemen, knowing the role that soap operas play in creating and shaping Turkey's image, as well as obtaining clear answers to the main research questions. Through the results, it is noted that soap operas are an effective means and an important window for cultural communication between societies and help create positive impressions and perceptions about countries, as was confirmed in the study, where the good and positive image about Turkey and the Turks and the knowledge that viewers have about Turkish culture is clearly noted. Therefore, it can be concluded that soap operas played a distinctive role in shaping these positive thoughts and perceptions, at a high rate, about Turkey and the Turks.