Fertility heterogeneity in Turkey: Fertility trajectory clusters through birth cohorts
Türkiye'de doğurganlığın heterojenliği: Doğum kuşakları üzerinden doğurganlık yörüngesi kümeleri
  1. Tez No: 776544
  2. Yazar: FARUK KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALANUR ÇAVLİN BİRCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Demografi, Demography
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Demografi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Demografi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Türkiye'de doğurganlığın azalması ile hızlı kentleşme ve kadınların eğitim düzeylerindeki artış eş zamanlı dönüşümlerdir. Türkiye'deki doğurganlık davranışlarının yorumlanmasında bu dönüşümlerin bir arada gerçekleşmesi ve karşılıklı etkileşimleri odak noktası olmuştur. Bu tez, 1944 ile 1978 kuşakları arasındaki kadınların doğurganlık yörüngelerini inceleyerek Türkiye'nin heterojen doğurganlık yapısını ortaya çıkarmaktadır. Çalışmada altı Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması veri seti (1993, 1998, 2003, 2008, 2013, 2018) kullanılarak doğurganlık yörüngelerini hesaplamak ve bu yörüngelerden kümeler oluşturmak için dizi analizi yapılmıştır. Aynı doğurganlık yörüngesi kümesindeki kadınların arka plan benzerlikleri için uzaklık analizi yapılmış, multinomial lojistik regresyon sonuçlarıyla küme üyelikleri olasılıkları tahmin edilmiştir. Sonuçlar, 5 ve daha fazla çocukla geçirilen toplam sürenin önemli ölçüde azaldığını, üreme çağında çocuksuz geçirilen sürenin uzadığını ve özellikle ikinci ve üçüncü doğumlar arasındaki aralığın arttığını göstermektedir. Zamanla, doğurganlık yörüngesi kümelerinin türleri (doğurganlık zamanlamaları ve sayılarına göre“bir çocuk normu”,“iki çocuk normu”,“üç çocuk normu”,“dört çocuk normu”ve“beş veya daha fazla çocuk normu”) benzer kalmıştır. Her bir kuşak için aynı heterojen doğurganlık yörüngelerinin ortaya çıkması, Türkiye'de doğurganlığın heterojen yapısını ortaya koymuştur. Daha genç kuşaklarda tek çocuk normu kümesindeki heterojen yapı, bu kümeden çocuksuzluğa geçiş olmadığını göstermektedir. İki çocuk normu genel doğurganlık davranışına hakimdir. Üç çocuk normu kümesi için, son dönemde iki çocukla daha uzun zaman geçiren bir alt grubun olması, bu doğurganlık davranışının iki çocuk normuna evirilebileceğini göstermektedir. Bir çocuk normu ve iki çocuk normu kümesindeki kadınların, kendi kuşaklarına kıyasla birbirlerine oldukça benzer olduğu bulunmuştur. Doğumlar arasında daha fazla süre bırakmak ve hatta ilk çocuktan sonra ara vermek, şehirlerde büyüyen eğitimli kadınlar arasında tercih edilen bir seçenek haline gelmiştir. Kırsal kesimde büyümüş ve eğitimsiz kadınlar için düşük doğurganlık davranışlarına geçiş devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
The decline in fertility, rapid urbanization and the increase in women's education levels in Turkey are simultaneous transformations. The coexistence and mutual interaction of these transformations is the focal point for the interpretation of fertility trajectories in Turkey. This thesis explores Turkey's heterogeneous fertility structure by examining the fertility trajectories of women between 1944 and 1978 cohorts. Using six waves (1993, 1998, 2003, 2008, 2013, 2018) of the Turkey Demographic and Health Survey data, sequence analysis was employed to calculate fertility trajectories and form clusters from these trajectories. The background similarities of women in the same fertility trajectory cluster were investigated with distance analysis, calculated predicted probabilities of cluster membership from multinomial logistic regression results. Results show that the total time spent with 5 or more children decreased significantly, the time spent childless in the reproductive zone has been extended and spacing has increased, particularly between second and third births. Over time, types of fertility trajectory clusters remained similar (and named with respect to their tempo and quantum of fertility as;“one child-norm”,“two children-norm”,“three children-norm”,“four children-norm”and“five or more children-norm”). The emergence of the same heterogeneous fertility trajectories for each cohort confirmed that fertility is heterogeneous in Turkey. The heterogeneous structure of one child-norm cluster in the younger cohorts indicates an absence of a transition to childlessness from this cluster. The two children-norm dominates the fertility behavior. For three children-norm cluster, the fact that a subgroup that spent a longer time with two children in the most recent period can be an indication of the evolution of this fertility behavior into two children-norm. Women in one child-norm and two children-norm clusters were found to be highly similar to each other compared to their cohort. Greater spacing between births or even stopping after the first child became a preferred option among educated women who grew up in cities. For women who grew up in rural areas and uneducated women, the transition to lower fertility behaviors continues.