Genç yetişkinlerdeki Sağlıklı Beslenme Takıntısı (Ortoreksiya) ile geçmiş aile yaşantıları ve yeme tutumu ilişkisinin incelenmesi
The investigation of the relationship between Healthy Eating Fixation (Orthorexia) with past family life and eating attitudes in young adults
  1. Tez No: 776559
  2. Yazar: GÜLÇE MUTLUER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEFNE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı genç yetişkinlerdeki sağlıklı beslenme takıntısının aile yaşantıları ile ilişkisinin incelenmesidir. Aynı zamanda demografik özelliklere, yeme bozukluğu geçmişi ve düzenli spor alışkanlığı değişkenleri ile sağlıklı beslenme takıntısı arasında ilişkiler de incelenmektedir. Sağlıklı beslenme takıntısı kavramı bu çalışmada tanı amacı güdülmeden, davranış eğilimi olarak ele alınmıştır. Çalışma 18-24 yaş aralığındaki genç yetişkinlerle yürütülmüş olup 225 gönüllü katılımcıya ulaşılmıştır. Veri toplama araçları olarak kişisel bilgi formu, Teruel Ortoreksiya Ölçeği (Asarkaya ve Arcan, 2021), Gençlik Dönemindeki Aile Sorunlarını Değerlendirme Ölçeği (Tuğrul, 1996), Yeme Tutumu Testi Kısa Formu (Okumuş ve Berk, 2020) kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 22.00 programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde normallik dağılımları incelenmiştir. Normal dağılım gösteren değişkenler için One-Way ANOVA, ilişkisiz örneklemler t-testi, basit doğrusal regresyon, Pearson korelasyon katsayısı analizleri kullanılmıştır. Normal dağılım göstermeyen değişkenler için ise Mann Whitney U, Kruskal-Wallis H ve Spearman korelasyon katsayısı analizleri kullanılmıştır. Çalışmanın bulgularına bakıldığında sağlıklı beslenme takıntısı ile hem aile yaşantılarında sorunların varlığı hem de bu sorunlardan etkilenme durumu arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between healthy eating fixation (HEF) and past family life in young adults. Furthermore, HEF has been examined based on regular exercise, eating disorders, and demographic variables. HEF has been defined as a behavioural disposition with no diagnostic purpose. The study was conducted with young adults aged 18–24, and 225 volunteer participants were recruited. The Personal Information Form, Teruel Orthorexia Scale (Asarkaya & Arcan, 2021), Family Problems Assessment Scale in Youth Period (Tuğrul,1996), and Eating Attitude Test Short Form (Okumuş & Berk,2020) were used to collect data. For data analysis, the SPSS 22.00 programme was used. One-Way ANOVA, Independent-samples t-test, simple linear regression, and Pearson correlation coefficient analyses were used for normally distributed variables. For non-normally distributed variables, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, and Spearman correlation coefficient analyses were used. According to the study's findings, there is no significant relationship between the HEF and family problems or being affected by these problems.