Son dönem stoacılığın modern psikolojideki izleri
  1. Tez No: 776560
  2. Yazar: MEHMET ZÜBEYİR YARDIMCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL ÇEŞMELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Psikoloji, Philosophy, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez, son dönem Stoacılık ile modern psikoterapi yöntemleri arasında yer alan bilişsel davranışçı terapi ve rasyonel duygucu davranışçı terapi arasında ilişki olduğunu, bu terapilerin bugünkü halini almasında Stoacıların katkıları olduğunu ve bugün terapilerde kullanılan tekniklerden bazılarının Stoacı filozoflar tarafından önerilen birtakım uygulamalara dayandığını iddia etmektedir. Bundan dolayı bu tez, son dönem Stoacı öğretilerin neler olduğunu ve bu terapilerde nasıl işlev gördüğünü incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda öncelikle Stoacılığın temel ilkeleri ele alınıp doğaya uygun yaşam, irademize tabi olan ve olmaya eylemler arasındaki ayrım; tutku, yargı ve eylem disiplini gibi kavramlar ele alınacaktır. Bunun akabinde Stoacıların etkilendikleri yaklaşımlar ve Stoacılığın kendi içinde ayrıldığı dönemler incelenecektir. Son dönem Stoacı filozoflar arasında sayılan Epiktetos ve Marcus Aurelius'un felsefi sistemleri üzerinde durulacak ve öğretilerinin temelindeki kavramlar ayrıntılı bir şekilde ele alınacaktır. bilişsel davranışçı terapi ve rasyonel duygucu davranışçı terapinin ana hatları anlatıldıktan sonra Marcus Aurelius ile Epiktetos'un felsefi sistemlerinin bu terapi yöntemleri ve teknikleriyle olan ilişkisi ve benzerlikleri ortaya koyulacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis claims that there is a relationship between late Stoicism and modern psychotherapy techniques such as Cognitive Behavioral Therapy and Rational Emotive Behavioral Therapy, Stoic contribution to these therapies in their current form and that some of the techniques used in therapies today are based on some practices suggested by Stoic philosophers. Thus, this thesis aims to analyze what late Stoic doctrines are and how they function in these therapies. In this context, first of all, the basic principles of Stoicism, the general concepts, the approaches which affected Stoicism, and the periods of Stoicism will be analyzed. The philosophical systems of Epictetus and Marcus Aurelius, who are among the late Stoic philosophers, will be elaborated and the concepts underlying their philosophy will be discussed in detail. The relationship and similarities between the philosophical systems of Marcus Aurelius and Epictetus and Cognitive Behavioral Therapy and Rational Emotive Behavioral Therapy will be revealed after explaining the main concepts of these therapy techniques.