Yeni medyaya güven algısının belirleyicileri: Haber kaynakları, haber değer etmenleri ve kullanım motivasyonları
Determinants of the perception of trust in new media: News sources, newsworthy factors and motivations for use
- Tez No: 776564
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL GÜLNAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Journalism, Radio and Television
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
İnsan sosyal bir varlıktır. Sosyal bir çevrede yaşayan birey, etrafında yaşanan gelişmelerden haberdar olmak istemektedir. Günümüzde bu isteği karşılayabilecek yegâne araç ise medyadır. Gelişen teknoloji ve iletişim imkânları, bireylerin haber ihtiyacını karşılayacak pek çok alternatif sunmuştur. Hatta günümüzde her birey hem bir haber tüketicisi hem de üreticisi konumundadır. Herhangi bir eğitim almadan ve bir denetleme mekanizması olmaksızın haber verme işini gerçekleştirenler, medyanın güvenirlik algısını olumsuz etkilemektedir. Bu çalışmada yeni medya haberleri ve güven algısı ilişkisi araştırılmıştır. Yeni medya haberlerine güven algısının belirleyicilerini ortaya çıkarmak amacıyla gerçekleştirilen bu çalışmada; literatür taramasının ardından, haber kaynakları, haber değer etmenleri ve kullanım motivasyonlarının güven algısı üzerindeki etkilerini ortaya koymak için alan araştırması yapılmıştır. Araştırma sonucunda geleneksel medyanın yeni medyadan daha güvenilir olduğu, bireylerin hem yeni medya araç ve uygulamalarına hem de içeriklerine güvenmediği anlaşılmıştır. Analizler, yeni medyanın güven algısının belirleyicilerinden biri olan haber kaynaklarına verilen önem ile habere duyulan güven arasında anlamlı ilişki bulunduğunu, resmi kaynaklara verilen önem arttıkça gerek geleneksel gerek yeni medya gerekse de tüm medyaya duyulan güvenin arttığını göstermiştir. Haber değer etmenlerine verilen önem düzeyi ile güven arasında ve medya takip etme motivasyonları ile güven arasında anlamlı ilişki olduğu çalışmada ortaya çıkan önemli sonuçlardandır.
Özet (Çeviri)
Human is a social being. An individual living in a social environment want to be informed about the developments around him. Today, the only tool that can meet this desire is the media. The developing technology and communication opportunities have presented many alternatives to meet the news needs of individuals. In fact, today, everyone is both a news consumer and a news producer. Those who perform the task of news reporting without any training or supervision have a negative impact on the media's credibility. The relationship between new media news and perceived reliability was investigated in this study. The study aimed to identify the factors influencing how reliable people perceive new media news. Following a review of the literature, field research was conducted in this study to determine the effects of news sources, news value dimensions, and use motivations on the reliability perception of new media news. As a result of the research, it has been understood that traditional media is more reliable than new media, and individuals do not trust both new media tools and content. The analysis revealed that there is a significant relationship between the importance given to news sources, which is one of the determinants of the reliability perception of new media, and that as the importance given to official sources increases, so does the trust in traditional, new, and the whole media. The study revealed important results, including a significant relationship between the level of importance given to news value factors and trust, as well as between motivation to follow the media and trust.