Kolorektal adenokarsinomlarda wnt-3,β-katenin, mmp7, vegf, vimentin ve ki67 ekspresyonlarının patolojik evre ve diğer prognostik faktörler ile ilişkisinin immünohistokimyasal yöntemle değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between pathologic stage and other prognostic factors with β-catenin, mmp7, vegf, vimentin and ki67 expressions by immunohistochemical method
- Tez No: 776588
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Wnt yolakları hücre bölünmesi, hücre göçü, hücre farklılaşması ve hücre ölümünde rol alan geniş bir transmembran reseptör ailesi ve hücre içi sinyalizasyon sistemidir. Bu yolaktaki bozuklukların karsinogenezde ve kanser prognozunda önemli bir paya sahip olduğu düşünülmektedir. Kolorektal karsinomlar sanayileşmiş ülkelerde en sık görülen ve kansere bağlı ölümlerden en çok sorumlu olan kanserlerden biridir. Bu sinyal sistemi elemanlarının kolorektal adenokarsinomların prognozuna etkisi ortaya konabilirse bu proteinlere özgü kemoteröpatikler geliştirilebilecek ve bu yolaktaki proteinlerin ekspresyon düzeyi kolorektal adenokarsinomlarında prognostik faktörlerden biri olabilecektir. Bu çalışmada Wnt3, β-Katenin, MMP7, VEGF, Vimentin ve Ki67 ekspresyonlarının kolorektal adenokarsinomlarda evre ve diğer prognostik faktörlerle olan ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmamız için 1 Ocak 2012 ile 1 Ocak 2015 tarihleri arasında merkezimizde kolorektal adenokarsinom sebebiyle opere edilmiş 121 vakanın tümör blokları kullanıldı. Bu vakalardaki Wnt3, β-Katenin, MMP7, VEGF, Vimentin ve Ki67 ekspresyon düzeyini belirlemek için immünohistokimyasal yöntemler uygulandı. Vakalar mikroskop altında değerlendirildi. Elde edilen verilerin normal dağılıma uygunluğu, bağımsız grupların ortalaması, kategorik verilerin gruplar arası yüzde dağılımları, birden fazla sürekli verinin korelasyonu SPSS v18 kullanılarak hesaplandı. Tümördeki artmış nükleer β-katenin ve VEGF ekspresyon düzeyinin lenf nodu tutulumunu arttırdığı izlendi. Buna ek olarak artmış VEGF ekspresyonunun tümör evresini yükselttiği saptandı. Tümöral MMP7 ekspresyonunun, Ki67 proliferasyon indeksinin ve stromal vimentin ekspresyonunun mikroskopik derece, lenfovasküler invazyon, perinöral invazyon, lenf nodu tutulumu ve tümör evresi ile ilişkisi olmadığı görüldü. Tümördeki nükleer β-katenin ekspresyonu ve VEGF ekspresyonunun birbirleri ile korele olduğu izlendi.
Özet (Çeviri)
Wnt pathway is a large transmembrane receptor family and an intracellular signaling system which takes role in cell proliferation, migration, differentiation and death. Studies suggest that disorders in this pathway takes a significant part in carsinogenesis and cancer prognosis. Colorectal carcinomas are one of the most common cancers in industrialized countries and one of the most responsible for cancer-related deaths. If the effect of this signaling system on colorectal adenocarcinoma prognosis is revealed, protein specific new chemotherapeutic agents can be developed and this pathway can become one of the prognostic factors in colorectal adenocarcinoma. In this study, it was aimed to investigate the relationship between Wnt3, β-catenin, MMP7, VEGF, Vimentin and Ki67 expressions in colorectal adenocarcinomas with stage and other prognostic factors. Tumor blocks of 121 cases, who underwent surgery because of colorectal adenocarcinoma between January 1, 2012 and January 1, 2015 at our center, were selected for our study. Immunohistochemical methods were used to determine the expression levels of Wnt3, β-catenin, MMP7, VEGF, Vimentin and Ki67 in these cases. The cases were evaluated under a microscope. The normal distribution of the obtained data, mean value of the independent groups, the percent distribution of categorical data among the groups, the correlation of multiple continuous data were calculated using SPSS v18. It was observed that increased levels of nuclear β-catenin and VEGF expression in the tumor, enhance lymph node involvement. In addition, it was found that increased expression of VEGF enhances tumor progression. Tumoral MMP7 expression, Ki67 proliferation index, and stromal vimentin expression were not associated with microscopic grade, lymphovascular invasion, perineural invasion, lymph node involvement, and tumor progression. Nuclear β-catenin and VEGF expression levels in the tumour were observed to correlate with each other.