Döner yanma odalı kömür yakma sistemi
Coal burning system with rotation combustion chamber
- Tez No: 77661
 - Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT TANYILDIZI
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Fırat Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 128
Özet
Ill ÖZET Doktora Tezi.¦.. DONER YANMA ODALI KOMUR YAKMA SİSTEMİ Cengiz ONER Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Eğitimi Anabilim Dalı 1997, Sayfa: 130 Türkiye'deki linyit yataklarının büyük bir bölümünün ısıl değeri düşük, rutubet ve kül içeriği yüksek kömürlerden olmasının; özellikle ısınma amaçlı linyit tüketiminin düşmesine sebep olduğu belirtilmektedir. Bu rezervlerden en üst düzeyde yararlanmak için, yeni yakma tekniklerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada esas olarak, yüksek kabarma özellikli ve düşük kalorifik değerli kömürlerin daha verimli yakılabilmesi araştırılmıştır. Bu amaçla prototip olarak bir döner yanma odalı kömür yakma sistemi yapılmış ve bu sistemin performansı incelenmiştir. Yüksek kabarma özellikli kömürler yakılırken kek oluşumu kömür yatağının çalkalanması veya karıştırılması ile önlenebilir. Bu yeni kömür yakma sisteminde kömür döner yanma odasında alt üst edilerek yanma esnasında kek oluşumu önlenmiştir. Sunulan tezde Şırnak-Cizre ve Tunçbilek linyiti 4-9.5mm, 9.5-19 mm, ve 19-32 mm tane büyüklüklerine ayrılarak yakıldı. İşletme şartları olarak, döner yanma odasının devir sayısı, kömür debisi, hava fazlalık katsayısı ve hava dağıtım şekli değiştirildi. AyrıcaIV sistemin kuyruk açısına bağlı olarak kömürün yakma başlığındaki kalma süresi, yatak hacmi ve derinliği değiştirilerek; yanma verimi, yakma başlığı içerisindeki sıcaklık dağılımı ve baca gazı emisyonları incelendi. Yapılan çalışmada yakılan kömürlerin tek tane yanma davranışı ile yeni yakma sisteminden elde edilen veriler birleştirilerek bir yanma modeli geliştirildi. Bu model için sistemin işletme şartlarını değerlendirerek yanma sonuçlarını hesaplayan bir bilgisayar programı yapıldı. Tasarımı yapılan bu yeni kömür yakma sisteminde, düşük duman emisyonları şartlan altında tutularak çalıştırmak kaydıyla, sistemin yukarıda açıklanan işletme şartlarının optimum olması durumunda yanma veriminin %82'nin üzerine çıkmasının başarılması mümkün olabilmektedir. Kömürün içerdiği kül miktarının char yanması üzerinde etkili olduğu, daha aktif olması beklenen düşük karbonlu kömürlerin aktivitesi artan kül oranı ile azalarak char yanma süresinin arttığı, ancak; yanma odasının dönmesinin külün yanma üzerindeki bu olumsuz etkisini azalttığı sonucuna varılmıştır. NOx, CO, CO2 ve duman emisyonu seviyesinin işletme şartlarının optimizasyonu ile iyileştirilebileceği görülmüştür. Baca gazlarındaki islilik derecesinin Ringelman ölçeğine göre sıfıra kadar düşürülebileceği anlaşıldı. Son olarak hava dağıtımının gaz yanması üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY PhD. Thesis COAL BURNING SYSTEM WITH ROTATION COMBUSTION CHAMBER Cengiz ÖNER Fırat University Institute of Science and Technology Mechanical Education Department 1997, Page: 130 It is reported lignite consumption for heating has decreased because of its low, calorific value high moisture and ash content in Turkey. It is necessary to devolope new burning system to obtain a high efficiency from these reservoirs. In this study an alternative way of burning the coals with a high swelling ratio and low calorific value were investigated. With this aim, the protoype of a coal burning system with a rotary combustion chamber was designed, manufactured and its performance was determined The ach formation can be prevented by mixing or shaking the coal bed when burning the coals with a high swelling rate. In the study, the lignite from Şırnak-Cizre and Tunçbilek was sorted into the diameters of 4-9.5 mm, 9.5-19 mm and 19-32 mm and burnt in the combustor. The running conditions like rotation speed, coal rate, excess aer cofficient and the from of aer dittribution of the rotary combustion chamber were changed. In addition the heat distribution inside the burning head, funnel gas emissionsVI and burning efficiency were determined by changing. The passing time of the coal inside the burning head depending on the tail angle of the system and the volume and the depth of the bed. In the study a burning model was developed combaining the burning behaviour of a single coal and the data prepared, which calculates the results of the burning considering the running conditions of the system. In this coal burning system, the burning efficiency can rise up to 82 % provided running in the low fume emissions condition in case of optimum service condition. From the results it was concluded that the ash content of the coal affected. Char burning, contrary to the expectations, the activity of the coals with lower C content decrased and the burning time increased. However, the rotation of the combustion chamber decereased this negative effect of the ash on burning. It was understood that the emissions of NOx, CO, CO2 and fame amount could be improved by the optimization of the running conditions. It was concluded that the amount of soot in the emissions of chemney can be reduced to zero according to Rengleman scales. Finaly it was seen that air distribution had a big effect on gas burning.