Unsteady aerodynamics of plunging and stationary symmetric airfoils at low Reynolds numbers
Düşük Reynolds sayılarında sabit ve dalma hareketi yapan simetrik kanat profillerinin zamana bağlı aerodinamiği
- Tez No: 776628
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK FUNDA KURTULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Simetrik kanat profili NACA 0014 etrafındaki akışın zamana bağlı davranışı, sabit kanat durumunun yanı sıra sinüzoidal saf dalma modunda salınım hareketi dikkate alınarak da analiz edilmiştir. Reynolds sayısı Re = 10000'de iki boyutlu zamana bağlı sıkıştırılamaz Navier-Stokes denklemleri kullanılarak sayısal simülasyonlar gerçekleştirilmiştir. Akış 0° ve 4° hücum açılarında sunulmuştur. Bu Reynolds sayısında akış laminer olarak kabul edilmiştir. Sabit kanat profili ve saf dalma hareketinde akış modeli, zamana bağlı girdap konturları ve aerodinamik katsayılar gibi akış özellikleri gözlemlenmiştir. Hem saf dalma durumu hem de sabit kanat için hücum açısının etkisi ayrıntılı olarak incelenmiş ve tartışılmıştır. Ek olarak, Re=1000' den 10000'e kadar için aynı akış parametrelerinde NACA 0012 için akış davranışı da analiz edilmiştir. Sonuçlar ayrıca doğrulama amaçlı literatürde mevcut olan veriler ile de karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The unsteady behavior of the flow around a symmetric NACA 0014 airfoil is analyzed taking into consideration an oscillating motion in a sinusoidal pure-plunge mode as well as the stationary condition. Numerical simulations are performed by incorporating the two-dimensional unsteady, incompressible Navier-Stokes equation at Reynolds number (Re) = 10^4. The flow is visualized at the following two angle of attacks: 0^° and 4^°. The flow is assumed to be laminar at this Reynolds number. Flow properties such as: flow pattern, unsteady vortex shedding and aerodynamic coefficients are observed for the following cases: plunging airfoil and stationary airfoil. The impact of thickness to chord ratio (t/c), angle of attack (α), Reynolds number (Re) and effect of reduced frequency (k) is examined and discussed in detail. Additionally, the flow behavior is also analyzed for NACA 0012 at the same flow parameters for Reynolds numbers (Re) from 10^3 to 10^4. Using the literature data as a reference, a comparison of the obtained results has been performed to ensure that the results are valid.