Dolgu barajlar yönünden Kralkızı Barajındaki uygulamalar
  1. Tez No: 77665
  2. Yazar: MEHMET AFŞİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
III ÖZET DOKTORA TEZİ DOLGU BARAJLARI YÖNÜNDEN KRALKIZI BARAJINDAKİ UYGULAMALAR Mehmet AFŞİN Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı 1998, Sayfa (122) Kralkızı Dicle I. Merhale projesi bünyesinde yapımı tamamlanan“Kralkızı Barajı ve HES Tesisleri”inşaatı Dicle Nehri üzerinde 125 m yüksekliğinde enerji, taşkın, sulama amaçlı, kil çekirdekli kaya dolgu bir barajdır. Gövde dolgusu geçirimsiz zon için CH kil, filtre zonları, için alüvyon, kabuk zonları için kireç taşı ihtiva etmektedir. Bütün dolgu malzemeleri, Kralkızı Barajı ve H.E.S. inşaatı, inşaat işleri teknik şartnamesine uygun olarak temin edilmiş ve yerleştirilmiştir. Baraj 23.03.1985 yılında ihale edilmiş ve aynı yıl inşaata başlanılmıştır. 25. 10. 1997 'de su tutulmaya başlanılmıştır. Bu çalışmada, Kralkızı Baraj 'ının projelendirilmesinde aranılan malzeme ve zemin özellikleri ve inşaat sırasında karşılaşılan problemler uygulamalardan alınan örneklerle anlatılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Baraj dizaynı, zemin, malzeme, Baraj dolgusu.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY DOCTORATE THESIS THE APPLICATION OF KRALKIZI DAM FOR EMBANKMENT DAMS Mehmet AFŞİN Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Civil Engineering 1998, Page (122)“Kralkızı Dam and HEPP Facilities”constructions within Kralkızı-Dicle 1st Stage Project were built on the Dicle River for energy, flood control, and irrigation purposes. The height of the dam is 125 m and embankment type is clay-cored rock fill. The dam fill contains CH clay for impervious zone, natural alluvium for filter zones, limestone for shell zones. All the fill materials were supplied and placed according to technical specification prepared for Kralkızı Dam and HEPP construction. The dam was contracted on 23.03.1985 and the construction was started in the same year. The dam started to retrain the waters on 25. 10. 1997. In this study, required geo technical and material characteristics for Kralkızı Dam Design and the encountered problems during construction are emphasized and some case studies are given. KEY WORDS: Dam Design, geo technical, materials, Dam fill.