Düşük plastisiteli killerin dispersibilite karakteristikleri ve dolgu barajlar yönünden önemi
Dispersibility of low plasticity clays and its importance for eartfill dams
- Tez No: 96925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
VI ÖZET Bazı zeminler, su içinde dağılma eğilimi gösterirler. Bu tip zeminler, erozyon ve borulanma açısından şüpheli zeminler olarak bilinirler ve zemin mekaniği biliminde“Dispersif kil veya zemin”olarak adlandırılırlar. Bu tür kil veya zeminler; yapısal olarak stabil değildir, kolayca dağılabilir ve yüksek derecede erozyona uğrayabilir. Dispersif kil zeminlerin su yapılarında, dolgu barajlarda ve yol dolgularında kullanımı, eğer bu zeminler yeterince tanımlanmamış ve uygun kullanılmamışsa, ciddi mühendislik problemleri yaratmaktadır. Bu nedenle bu tip zeminlerin daha planlanma aşamasında bilinmesi uygun sonuçların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Dispersif killerin tanımlanmasında kimyasal ve fiziksel deneyler kullanılmaktadır. Kimyasal deneyler olarak zeminin boşluk suyu içinde bulunan tuz miktarları belirlenir ve bu değerlere göre bir sınıflama yapılır. Fiziksel deneyler ise dağılma, çifte hidrometri ve iğne deliği deneylerini ihtiva etmektedir. Bu deneylerden zeminlerin dispersibilite özeliğine nitel ve nicel olarak yaklaşımda bulunmakta ve dispersibilite sınıflan belirlenebilmektedir. Bu çalışmada sekiz ayrı barajdan alınmış on üç numune üzerinde yapılan dispersibilite deney sonuçlan değerlendirilmekte, sonuçlar karşılaştınlmakta ve bazı sınırlamalar kritik edilmektedir.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT Some soils that disperse or deflocculate in water are highly susceptible to erosion and piping. Such soils are defined as“dispersive soil”in geotechnical engineering. These soils are structurally unstable, easily dispersed and therefore highly erodible. Using, the dispersive clays in earthfill dams causes serious problems, which may be difficult to solve later, when they are not adequately defined and properly used. These soils which will be used for earthfill dams should be identified during planning stage. Then£are-two main categories of test to define their dispersibility properties of soils. The first category is the chemical tests that investigate the types and quantity of salts within the soil. The second category, called as physical tests, define the soils into different grades of dispersitibility. This thesis includes the investigation of dispensability properties of low plasticity soils of the samples belonging to eight dams, compare the results and criticize the main limits adopted in the tests.