Turunçgil budama atığından üretilen biyokömürün çileklerde verim ile pomolojik ve fizyolojik özellikler üzerine etkileri
The effects of biocal produced from citrus pruning waste on the yield and pomological and physiological properties of strawberry
- Tez No: 776652
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ PAYDAŞ KARGI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmada turunçgil budama atığından üretilen biyokömür uygulamasının (%0 - %1 biyokömür) Sabrina ve Fortuna çilek çeşidi ile 33, 36 ve 112 No'lu seçilmiş melez çilek genotiplerinde meyve verim ve kalite kriterleri ile yapraklardaki bazı bitki besin element içerikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışma 2020-2021 yetiştirme sezonunda İspanyol tipi yüksek tünel altına yerleştirilen 3 litrelik saksılarda ve Çukurova Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölüm laboratuvarlarında yürütülmüştür. Biyokömür uygulamaları meyve eninde, meyve boyunda, titre edilebilir asit içeriğinde, suda çözünebilir toplam kuru madde miktarında, pH değerinde, meyve dış renk hue0,“a”ve“C”değerlerinde olumlu etkileri yapmış ve uygulamalar arasındaki fark istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. Bitki başına toplam verimde, meyve sayısında, meyve ağırlığında, meyve et sertliğinde, meyve dış renk“b”değerinde ise uygulamanın istatistiksel olarak önemli olmadığı bulunmuştur. Biyokömür uygulamalarının yapraklarda belirlenen makro ve mikro besin element konsantrasyonları üzerine etkileri incelendiğinde; K, Mg, Fe, Zn düzeylerinde biyokömür uygulamasının olumlu etki yaptığı ve uygulamalar arasındaki farkın istatistiksel olarak önemli bulunduğu sonucuna varılmış olup, N, Mn ve Cu düzeylerinde ise uygulamalar arasındaki fark istatistiksel olarak önemsiz olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of biochar application (0 - 1% biochar) produced from citrus pruning waste on fruit yield and quality criteria and some plant nutrient content in leaves were investigated in Sabrina and Fortuna strawberry cultivars and selected hybrid strawberry genotypes 33, 36 and 112. The study was carried out in 3-liter pots placed under the Spanish type high tunnel and in Çukurova University Horticulture Department laboratories in the 2020-2021 growing season. Biochar applications had positive effects on fruit width, fruit length, titratable acid content, total amount of water-soluble dry matter, pH value, fruit outer color hue0,“a”and“C”values, and the difference between applications was found to be statistically significant. It was found that the application was not statistically significant in total yield per plant, fruit number, fruit weight, fruit flesh firmness, and fruit outer color“b”value. When the effects of biochar applications on the macro and micro nutrient concentrations determined in the leaves are examined; It was concluded that the biochar application had a positive effect on K, Mg, Fe, Zn levels and the difference between the applications was statistically significant.