Nigella sativa (çörek otu) tohum yağının bisphenol A uygulanan ratlarda bazı sitokinler ve antioksidan sistem üzerine etkisi
Nigella sativa (black cumin) the effect of seed oil on some cytokines and antioxidan system in bisphenol A treated rats
  1. Tez No: 756075
  2. Yazar: MESUDE AÇIKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada insan ve çevre sağlığı üzerinde zararlı etkileri olan BPA'ya karşı antioksidan ve anti-inflamatuar etkileri olduğu bildirilen Nigella Sativa (Çörek Otu) tohum yağının sitokin ve antioksidan parametreleri (Tnf-α, IL-6, IL-10, MDA, GSH ve SOD) üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, sağlıklı haldeki 30 tane 6-8 haftalık erkek Wistar Albino rat kullanıldı. Denemede kullanılan ratlar; kontrol (K), BPA, Nigella Sativa (NS) ve BPA+ Nigella Sativa (BPAN) olmak üzere 4 eşit gruba ayrıldı. Denemeye başlamadan önce hayvanların canlı olarak ağırlıkları belirlendi. 4 haftalık deneme süresi sırasında BPA ve BPAN gruplarına 100 mg/kg canlı ağırlığında BPA, oral olarak uygulandı. NS ve BPAN grubundaki ratlara ise 30 gün süreyle 5 ml/kg. N. Sativa tohum yağı oral olarak verildi. Deneme sonunda genel anestezi altında (thiopental anestezisi, 40 mg/kg) ve kardiak punksiyon ile kalpten alınan kan örneklerinden IL-6, IL-10, Tnf-α, MDA, SOD ve GSH düzeyleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of Nigella Sativa (Black Cumin), which is reported to have antioxidant and anti-inflammatory effects against BPA, which has harmful effects on human and environmental health, cytokine and antioxidant parameters (Tnf-α, IL-6, IL-10, MDA, GSH and SOD). In the study, 30 healthy 6-8 weeks old male Wistar Albino rats were used. The rats used in the experiment were divided into 4 equal groups as control (K), BPA, Nigella Sativa (NS) and BPA+ Nigella Sativa (BPAN). Before starting the experiment, the live weights of the animals were determined. During the 4-week trial, BPA and BPAN groups were given orally 100 mg/kg body weight BPA throughout the trial. 5 ml/kg N. Sativa seed oil was given orally to the rats in the NS and BPAN groups for 30 days. At the end of the experiment, IL-6, IL-10, Tnf-α, MDA, SOD and GSH levels were determined from blood samples taken from the heart under general anesthesia (thiopental anesthesia, 40 mg/kg) and cardiac puncture.