Nigella sativa (çörek otu) tohum yağının bisphenol a uygulanan ratlarda metabolik bozukluk ve tiroit hormonları üzerine etkisi
The effect of nigella sativa (black seed) oil on metabolic disorders and thyroid hormones in rats treated with bisphenol a
  1. Tez No: 920691
  2. Yazar: OĞUZCAN KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Farmasötik Toksikoloji, Fizyoloji, Pharmaceutical Toxicology, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada Bisfenol A (BPA) ile deneysel toksikasyon oluşturulan ratlarda Nigella sativa yağı uygulamasının metabolik bozukluk ve tiroit hormonları üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada canlı ağırlıkları istatistiki olarak farklı olmayan 30 adet yetişkin Wistar Albino rat kullanıldı. Denemede kullanılan hayvanlar Kontrol (K), N. sativa (NSO), Bisfenol A (BPA), N. sativa + Bisfenol A (BPAN) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubunda yer alan ratlara her gün gavaj olarak 1 ml zeytinyağı verildi. NSO grubunda yer alan ratlara her gün 1 ml zeytinyağı + 5ml/kg NSO gavaj olarak verildi. BPA grubunda yer alan ratlara her gün 1 ml zeytinyağında çözdürülmüş 100 mg/kg dozunda BPA oral olarak verildi. BPAN grubundaki ratlara her gün 1 ml zeytinyağında çözdürülmüş 100 mg/kg dozunda BPA ile birlikte 5 ml/kg NSO gavaj olarak verildi. Deneme 30 gün sürdü. Araştırmada deneme sonunda deneklerden alınan kan örneklerinde fT3, fT4, TSH, HDL, LDL, trigliserit, kolesterol, insülin, glikoz, glukagon, leptin ve L-karnitin düzeyleri belirlendi. TSH, kolesterol, trigliserit, insülin, glukagon ve leptin düzeylerinin BPA grubunda K grubuna göre önemli (p< 0,05) oranda arttığı, fT3, HDL ve glikoz düzeylerinin önemli (p< 0,05) oranda azaldığı belirlendi. BPAN grubunda ise bu değerlerin kontrol grubuna yakınlaştığı görüldü. Sonuç olarak, BPA ile deneysel toksikasyon oluşturulan ratlarda metabolik bozulmanın incelenen parametreler açısından olumsuz etkilerinin görüldüğü bu çalışmada, etkin bir koruyucu olan NSO uygulamasının sağlıklı ratlarda olumsuz etki oluşturmamasının yanı sıra metabolik bozukluk şekillenen ratlarda meydana gelen bu olumsuz etkileri hafifletmesi bakımından dikkate değer görünmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the effects of Nigella sativa oil on metabolic disorders and thyroid hormones in rats treated with Bisphenol A (BPA). In the study, 30 adult Wistar Albino rats with statistically similar body weights were used. The animals were divided into four groups: Control (C), N. sativa (NSO), Bisphenol A (BPA), and N. sativa + Bisphenol A (BPAN). Rats in the Control group were gavaged with 1 ml of olive oil daily. Rats in the NSO group were gavaged with 1 ml of olive oil + 5 ml/kg NSO daily. Rats in the BPA group were orally administered 100 mg/kg BPA dissolved in 1 ml of olive oil daily. Rats in the BPAN group were gavaged with 100 mg/kg BPA dissolved in 1 ml of olive oil along with 5 ml/kg NSO daily. The experiment lasted for 30 days. In the study, levels of fT3, fT4, TSH, HDL, LDL, triglycerides, cholesterol, insulin, glucose, glucagon, leptin, and L-carnitine were determined in blood samples taken from the groups at the end of the experiment. It was found that TSH, cholesterol, triglycerides, insulin, glucagon, and leptin levels significantly (p< 0,05) increased in the BPA group compared to the Control (C) group, while fT3, HDL, and glucose levels significantly (p< 0,05) decreased. In the BPAN group, the altered values were observed to approach those of the control group. In conclusion, this study observed the adverse effects of metabolic disruption in rats subjected to experimental toxicity with BPA in terms of the examined parameters. The application of NSO, an effective protective agent, not only did not cause adverse effects in healthy rats but also appeared noteworthy in mitigating these adverse effects in rats with metabolic disorders.