Searching of risk management approach within the context of supply chain risk management
Tedarik zinciri risk yönetimi bağlamında risk yönetimi yaklaşımının araştırılması
- Tez No: 776667
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL HALEFŞAN SÜMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Tedarik zinciri kişileri, organizasyonları, aktiviteleri, bilgi ve kaynaklarını tedarikçiden tüketiciye ürün ve servis ulaştıran bir sistemdir.Tedarik zinciri doğal kaynakların çevriminden hammadde ve bileşenlerin nihai ürüne dönüştüren ve en sonunda da tüketiciye ulaştıran aktiviteler bütününden oluşmaktadır. Tedarik zinciri sistemleri aynı zamanda kullanılmış ürünlerin geri dönüşünü sağlayan bir sistemdir. Küresel ticaret ortamında şirketler arası rekabet her geçen gün artmaktadır. Teknolojik gelişmeler ve yeni buluşlar mevcut olan küresel rekabeti daha da etkilemektedir. Özellikle tedarik zinciri operasyonlarında tedarik zinciri ağlarında meydana gelen yeni buluşlar beraberinde bir takım riskleri getirmiştir. Bu riskler bütün tedarik zinciri operasyonlarını etkiler ve eğer bu etkiler baştan anlaşılmazsa tedarik zinciri operasyonlarına zarar verecek etkileri kaçınılmazdır. Artan rekabetle birlikte şirketler riskin tüm tedarik zinciri operasyonlarını domino etkisi şeklinde etkileyeceğini fark ettikleri için kısa dönem operasyonları açısından riske karşı daha duyarlı olmayı öğrenmişlerdir. Bu çalışmanın amacı, tedarik zinciri operasyonlarında meydana gelecek risklere karşı önceden önlem almanın önemini göstermektedir. Bu çerçevede şirketler kendileri için kaçınılmaz olan ve sonuçları maliyet açısından ağır olacak risklere ve bu risklerin tedarik zinciri süreçleri boyunca meydana getireceği etkilere karşı nasıl önlemler almaları gerektiği üzerinde durulmuştur. Riski tedarik zinciri operasyonları boyunca bertaraf etmek için şirketler bütünsel ve kalıcı önlemler almalıdırlar. Çünkü riskin direk ve dolaylı etkilerinin sonucu nihai tüketiciye varır ve bu durum da bütünsel olarak gerek tüketiciyi gerek üreticiyi olumsuz etkiler
Özet (Çeviri)
A supply chain is a system of organizations, people, technology, activities, information and resources involved in moving a product or service from supplier to customer. Supply chain activities transform natural resources, raw materials and components into a finished product that is delivered to the end customer. In sophisticated supply chain systems, used products may re-enter the supply chain at any point where residual value is recyclable. In global trade world, the competitions between companies are increasing rapidly. Technological innovations and new trends effect the global competition. Especially in supply chain organizations, trends such as increasing the impacts of supply Networks causes some risks. These risks effect all the supply chain organizations and if these risks will not be absence in advance, devastating and catastrophic impacts through all the supply chain organizations will be inevitable. Increasing, companies need to be vigilant with the risks that can harm the short run operations as well as long term sustainability of their supply chain. The purpose of this paper is to provide a framework to proactively manage supply chain risks. The framework will enable the company to select a set of risk agents to be treated and then to prioritize the proactive actions in order to reduce the aggregate impacts of the risk events induced by those risk agents. In order to dispose the risk along the supply chain organizations, companies should attempt a holistic and proactive precautions.Beacuse risks results from the direct and indirect adverse consequences of outcomes and events that are not accounted for. It can result from many reasons both internally in firms or the society at large (their externalities)