İki boyutlu resim serilerinden makine öğrenmesi kullanarak üç boyutlu model oluşturma
3D model generation from 2D image sequences using machine learning
- Tez No: 776718
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA DAĞTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Günümüzde dijital ikiz, oyun geliştirme, Metaverse gibi alanlarda kullanılması amacıyla gerçek dünyadaki nesneleri sanal dünyaya hızlı bir şekilde aktarılması ihtiyacı doğmaktadır. Bu problem için hem tek açıdan çekilen görüntüler kullanarak hem de birden çok açıdan çekilen görüntüler kullanarak 3D modeller üretebilen derin öğrenme tabanlı çalışmalar mevcuttur. Bu tezde yeni bir derin öğrenme ağı ve yeni hata fonksiyonu geliştirilerek, 4 farklı açıdan çekilen 128x128 boyutlu görüntülerden 7 kategoride (araba, uçak, kanepe, sandalye, masa, lamba ve silah) ve kategorik olarak denetimsiz, ortalama 0.5283 IoU skor ile voxel gösterimli 3D model üretimi yapıldığı anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, there is a need to quickly transfer real word objects to the virtual world in order to use them in areas such as digital twin, game development and Metaverse. To accomplish this, there are deep learning based studies that can generate 3D models while using both images taken at a single angle and at multiple angles. This thesis explains that voxel representational 3D models were produced in 7 categories such as car, airplane, sofa, chair, table, lamb and gun from 128x128 sized images taken from 4 different angles as categorically unsupervised with 0.5283 average IoU score by developing novel deep learning network and novel loss function.