İnmeli hastalarda üst ekstremite duyu ve motor problemlerle yaşam kalitesi, günlük yaşam aktiviteleri ve depresyon arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between upper extremity sensory and motor impaired with quality of li̇fe, activity of daily living and depression in stroke patient
- Tez No: 776717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET BÜYÜKTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, inmeli hastalarda üst ekstremite duyu ve motor problemleri ile yaşam kalitesi, depresyon ve günlük yaşam aktiviteleri üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışmaya Filistin Ahliye Üniversitesi (P.A.Ü) Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nde tedavi gören inme tanısı almış, üst ekstremite duyu ve motor problemleri olan 33 gönüllü hasta alındı. Hastaların sosyodemografik bilgileri kaydedildi. Ayrıca, hastaların kas tonusunun değerlendirilmek için Modifiye Ashworth Ölçeği (MAÖ), üst ekstremite duyusu için Nottingham Duyusal Değerlendirme (NDD) ölçeği, üst ekstremite motor fonksiyonlari için Fugl-Meyer Üst Ekstremite Ölçeği (FMUE), temel günlük yaşam aktiviteleri için Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FBÖ) ,yaşam kalitesi için SF-36 Sağlık Araştırması (SF 36), depresyon için Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) kullanıldı. İnme hastalarında üst ekstremite duyu ve motor problemleri grubunda, üst ekstremite motor problemleri ve depresyon (p=
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the effects of upper extremity sensory and motor problems and quality of life, depression and activities of daily living in stroke patients. 33 volunteer patients with upper extremity sensory and motor problems in stroke patients who were diagnosed with CVA and treated at Palestine Ahliye University (P.A.U) Physical Therapy and Rehabilitation Center were included in this study. Modified Ashworth Scale (MAS) for assessment of patients' muscle tone, Nottingham Sensory Assessment (NSA) scale for upper extremity sensation, Fugl-Meyer Upper Extremity Scale (FMUE) for upper extremity motor functions, Functional Independence Scale (FIM) for basic activities of daily living SF-36 Health Survey (SF 36) was used for quality of life and Beck Depression Scale (BDS) was used for depression. In the upper extremity sensory and motor problems group in stroke patients, a significant correlation was found between upper extremity motor problems and depression (p=