Doğal olarak yaşlanmış karaçam (Pinus nigra subsp. pallasiana) tohumlarında priming uygulamalarının yaşlanma üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of priming treatments on naturally aged anatolian black pine (Pinus nigra subsp. pallasiana) seeds
  1. Tez No: 776724
  2. Yazar: AYŞE ORUÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH TONGUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Mevcut çalışmada doğal olarak yaşlanmış karaçam (Pinus nigra subsp. pallasiana) tohumlarına priming uygulamaları ile yaşlanma etkilerinin giderilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada kullanılan 9 farklı karaçam tohumu Eğirdir Orman Fidanlık Müdürlüğünden temin edilmiş ve 2008-2019 yılları arasında Gölhisar, Eğirdir, Isparta ve Dinar lokasyonlarından toplanmıştır. Çalışmalar Isparta Uygulama Bilimler Üniversitesi Orman Fakültesi ve Ziraat Fakültesi, laboratuvarlarında yürütülmüştür. Çimlendirme çalışmalarında çimlenme oranı, ortalama çimlenme süresi, normal ve anormal fide oranları ile fide uzunluğu ve kök uzunluğu ölçülmüştür. Depolama zamanının çimlenme ve fide özellikleri üzerindeki etkilerini tayin etmek için karaçam tohumları 25°C sıcaklıkta 14 gün boyunca çimlendirilmiş ve 3 adedi (2008, 2015, 2019) çimlenme oranlarına göre ayrılarak priming çalışmaları için kullanılmıştır. Priming uygulamaları 6, 12 ve 24 saat boyunca, 3 farklı ugyulama (askorbik asit, kalsiyum klorür, potasyum klorür) ve 2 farklı doz (%2, %3) şeklinde uygulanmıştır. Priming uygulamala süreleri arasında 24 saat uygulamanın 6 ve 12 saat uygulama süresine göre daha etkili olduğu bulunmuştur. Priming uygulamalarında ise askorbik asit ve kalsiyum klorür uygulamlarının potasyum klorür uygulamasına göre çimlenme üzerinde daha etkin oldukları bulunmuştur. Uygulama dozlarında ise %3 askorbik asit ve %2 kalsiyum klorür uygulamaları diğer dozlara göre daha etkin olmuştur. Priming uygulamalarının tohumlar üzerindeki etkilerini belirlemek için, toplam çözünebilir protein, tokoferol, serbest yağ asitleri, malondialdehit, hidrojen peroksit içeriğindeki değişimler ve superoksit dismutaz ve peroksidaz enzim aktiviteleri de incelenmiştir. İncelenen tüm özelliklerin tohum depolama süresi ve uygulamalardan önemli oranda etkilendiği bulunmuş ve askorbik asit ile kalsiyum klörür uygulamalarının etkilerinin farklı oldukları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study was carried out to reverse the effects of natural aging due to storage by priming applications in black pine (Pinus nigra subsp. pallasiana) seeds. Total of 9 different black pine seeds, which were collected from Gölhisar, Eğirdir, Isparta and Dinar locations between 2008-2019, were obtained from Eğirdir Forest Nursery Directorate. The study was carried out in the laboratories of Faculty of Forestry and Faculty of Agriculture of Isparta University of Applied Sciences. Germination percentage, mean germination time, normal and abnormal seedling percentages, seedling and root lengths were determined during the germination studies. To determine the effects of storage time on germination and seedling characteristics, pine seeds were germinated at 25 °C for 14 days, three of which (2008, 2015, 2019) were chosen based on their germination percentages, and used for priming studies. Priming applications consisted of 3 applications (ascorbic acid, calcium chloride, potassium chloride) with 2 doses (2%, 3%) applied for 6, 12 and 24 h. Among the application times, 24 h application time was found to be more effective than 6 and 12 h application times. Among the priming applications, ascorbic acid and calcium chloride applications were more effective than potassium chloride application based on germination results. Between the application doses, 3% ascorbic acid and 2% calcium chloride applications were more effective than other doses. To determine the effects of priming applications on seeds, total soluble protein, tocopherol, free fatty acids, malondialdehyde, hydrogen peroxide contents, and superoxide dismutase and peroxidase enzyme activities were investigated. All investigated parameters were significantly affected by the storage time and priming applications, and it was also found that the effects of ascorbic acid and calcium chloride applications were different.