Çocuklarda intramüsküler enjeksiyon uygulamasında dikkat dağıtıcı kartların ve stres topunun ağrı ve anksiyete üzerine etkisi
Effect of distraction cards and stress ball on the pain and anxiety in the administration of intramuscular injection on children
- Tez No: 776735
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN KADİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çocuklarda İntramüsküler Enjeksiyon Uygulamasında Dikkat Dağıtıcı Kartların ve Stres Topunun Ağrı ve Anksiyete Üzerine Etkisi Amaç: Araştırmanın amacı, çocuklarda intramüsküler enjeksiyon uygulamasında dikkat dağıtıcı kartların ve stres topunun ağrı ve anksiyete üzerine etkisini incelemektir. Materyal ve Metot: Randomize kontrollü deneysel tipte, Mayıs- Eylül 2022 tarihleri arasında yürütülen bu araştırma, İspir Devlet Hastanesi Acil Ünitesi'nde yapıldı. Araştırma, intramüsküler enjeksiyon uygulanan, 3-6 yaş grubu 90 çocuk ve ebeveynin katılımı ile yapıldı. Çocuklar randomizasyonla kontrol (s=30), dikkat dağıtıcı kart (s=30) ve stres topu (s=30) gruplarına atandı. Veriler“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Wong-Baker Yüzler Ağrı Derecelendirme Ölçeği”(W-BFS) ve“Venham Anksiyete Değerlendirme Resim Ölçeği”(VADRÖ) ile toplandı. Ölçekler, işlemden hemen önce ve hemen sonra öz bildirim yöntemi ile elde edildi ve araştırmacı tarafından kaydedildi. İstatistiksel analizde, p0.05). Çocukların işlem öncesine göre işlem sonrası ortalama W-BFS ve VADRÖ düzeyleri kontrol grubunda arttı, dikkat dağıtıcı kartlar ve stres topu gruplarında azaldı.
Özet (Çeviri)
Effect of Distraction Cards and Stress Ball on the Pain and Anxiety in the Administration of Intramuscular Injection on Children Aim: The aim of the study is to examine the effect of distractions cards and stress ball on the pain and anxiety in the administration of intramuscular injection on children. Material and method: In the randomized controlled experimental type, this research which was carried out between the dates of March- September 2022, was accomplished in İspir State Hospital, Emergency Unit. The research was carried out with the participation of 90 children of a 3-6 age group who were applied intramuscular injection, and the parents. The Children were separated with randomization to groups of control (n=30), the distraction card (n=30) and the stress ball (n=30). The data was collected with“Introductory Information Form”,“Wong-Baker Pain Faces Scale”(W-BFS) and“Venham Picture Test”(VPT). The Scales were recorded by indication of the child's own scores just before and shortly after the process by the researcher.