Kelkit çayından siltasyon ile tarıma yeni kazandırılan topraklarda potasyum ve magnezyum gübrelemesinin mısır bitkisinin gelişimi ve bitki besin düzenine etkisi
  1. Tez No: 77674
  2. Yazar: ALİ AKSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET RÜŞTÜ KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET KELKİT ÇAYINDAN SİLTASYON İLE TARIMA YENİ KAZANDIRILAN TOPRAKLARDA POTASYUM VE MAGNEZYUM GÜBRELEMESİNİN MISIR BİTKİSİNİN GELİŞİMİ VE BİTKİ BESİN DÜZENİNE ETKİSİ Ali AKSU Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi 1998, 87 sayfa Danışman Jüri Yard.Doc.Dr. Mehmet Rüştü KARAMAN Yard.Doç.Dr. Mehmet Rüştü KARAMAN Prof.Dr. Abdülreşit BROHİ Prof.Dr. Mustafa KILIÇ Araştırmanın amacı, Kelkit Çayı'ndan siltasyon ile tarıma yeni kazandırılın topraklarda optimal mısır bitkisi gelişimi ve bitki besin düzem açısından uygun K : Mg oranının belirlenmesidir. Sera koşullarında tesadüf parselleri deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülen çalışmada, TTM-813 mısır çeşidi kullanılmıştır. 5 kg toprak alabilen saksılara O, 2, 4, 6, 8 kg K20/da dozlarında potasyum K2S04 formunda ve O, 2, 4, 6, 8 kg Mg/da dozlarında magnezyum MgO formunda uygulanmıştır. Araştırmada ayrıca normal bitki gelişimi için 15 kg N/da dozunda azotlu gübre üre formunda ve 8 kg P2Os/da dozunda fosforlu gübre TSP formunda uygulanmıştır. Bitkiler yaklaşık 8 haftalık bir gelişmeden sonra hasat edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; potasyum uygulaması kontrole göre mısır bitkisinin gelişimi ve kuru madde miktarım artırmıştır. Bununla birlikte, istatistiki olarak 2, 4, 6 ve 8 kg K20/da dozları arasında önemli bir fark ortaya çıkmamıştır. Magnezyum uygulaması ise 4 kg Mg/da dozundan sonra bitki kuru madde miktarına önemli bir etkide bulunmamıştır. Potasyum uygulaması ile birlikte bitkilerce magnezyum alımı ve etkinliği, magnezyum uygulaması ile birlikte potasyum alımı ve etkinliği azalmıştır. Bu durum bitki gelişimi ve beslenme düzeni açısından K: Mg oranının önemim ortaya koymuştur. Bu açıdan 4 kg K20/da ve 4 kg Mg/da dozları yeterli bulunmuştur. Anahtar Kelimeler ; Potasyum, Magnezyum, Mısır
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT EFFECT OF POTASSIUM AND MAGNESIUM FERTILIZATION ON THE GROWTH AND SOME NUTRIENT STATUS OF CORN PLANT GROWN ON ARTIFICIAL SILTATION SOIL MADE B Y KELKİT RIVER Ali AKSU Gaziosmanpaşa University Graduate School of Natura! and Applied Science Department of Soil Science Master Thesis 1998, 87 pages Supervisor : Asst.Prof.Dr. Mehmet Rüştü KARAMAN Jüry: Asst.Prof.Dr. Mehmet Rüştü KARAMAN : Prof.Dr. Abdülreşit BROHÎ : Prof.Dr. Mustafa KILIÇ The purpose of this research work was to determine fhe proper K: Mg ratio for optitnal growth and nutrient status of corn plant grown on artificial siltation soil made by Kelkit River. A greenhouse experiment was adapted on a randomized design with three factors by growing TTM-813 corn (Zea mays L.) variety. 0,2,4, 6, 8 kg K2O/da potassium as K2SO4 and O, 2, 4, 6, 8 kg Mg/da magnesium as MgO were applied to the pots containing 5 kg of experimental soil. Ih addition, 15 kg N/da as urea and 8 kg P2(Vda as triple superphosphate were also applied for optimai growth. The plants were harvested 8 weeks after planting. According to the results of the study; potassium application significantly increased the growth - and dry matter yield of corn plant as compared to the control treatment. However there was no significant difference among the potassium treatments (2, 4, 6 and 8 kg K2O/da) istatistically. Magnesium had no significant effect on the dry matter yield of plants after 40 kg Mg/da rate. it was apparent that increasing K fertilizer rates decreased the Mg uptake and Mg use effîciencies, whereas increasing Mg fertilizer rates also decreased the K uptake and K use efficiencies by corn plant. This showed that K : Mg ratio was important fâctor for optimai growth and nutrient status of plant. it was concluded that 4 kg K2O/da and 4 kg Mg/da rates were sufficient for this reason. Kev Words : Potassium. Magnesium, Corn