Tokat İlinde örtü altında ve açık koşullarda domates ve hıyar yetiştiriciliğinin ekonomik analizi
  1. Tez No: 77675
  2. Yazar: NEŞE ALTINTAŞ (YILMAZ)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET TOKAT İLİNDE ÖRTÜ ALTINDA VE AÇIK KOŞULLARDA DOMATES VE HIYAR YETİŞTİRİCİLİĞİNİN EKONOMİK ANALİZİ Neşe ALTINTAŞ (YILMAZ) Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi 1998 - 88 Sayfa Danışman :Doç Dr. Osman KARKACIER Jüri : Doç. Dr. Kemal ESENGÜN Doç. Dr. Osman KARKACIER Yrd. Doç. Dr. Yaşar AKÇAY Bu araştırmada, Tokat ili ve ilçelerinde örtü altında ve açık koşullarda domates ve hıyar yetiştiriciliği yapan 109 tarım işletmesine ait, anket tekniği ile elde edilen veriler kullanılmıştır. Dekara en yüksek brüt marjın örtü altı hıyar yetiştiriciliğine, dekara en yüksek net karın örtü altı domates yetiştiriciliğine ait olduğu tespit edilmiştir. Oransal kar ise açıkta hıyar yetiştiriciliğinde en yüksek bulunmuş, bunu açıkta domates yetiştiriciliği izlemiştir. Cobb-Douglas tipi fonksiyonların kullanıldığı çalışmada girdi-çıktı ilişkileri ortaya konulmuştur. Değişkenlere ait etkinlik katsayıları hesaplanmıştır. Bütün üretim dallarında anlamlı çıkan tohum masraflarının etkinlik katsayı sonuçlarına göre yetersiz kullanıldığı ortaya çıkmıştır. Ancak en etkin kullanımın örtü altı hıyar yetiştiriciliğinde olduğu tespit edilmiştir. Arazisi kısıtlı olan işletmelere, dekara en yüksek brüt marj ve net kar sağlayan örtü altı hıyar ve örtü altı domates yetiştiriciliğinin tavsiye edilebileceği sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Cobb-Douglas Üretim Fonksiyonu, örtü Altı Tarımı, Açık Koşullarda Yetiştiricilik, Etkinlik Katsayısı.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT ECONOMIC ANALYSIS OF TOMATOES AND CUCUMBERS GROWING IN GREENHOUSE AND OUTDOORS IN TOKAT PROVINCE Neşe ALTINTAŞ (YILMAZ) Gaziosmanpaşa Universty Graduate School of Natural and Applied Science Department of Agricultural Economy Masters Thesis 1998 - 88 page Supervisor: Assoc. Prof, Dr. Osman KARKACIER Jury : Assoc. Prof. Dr. Kemal ESENGÜN Assoc. Prof. Dr. Osman KARKACIER Asst. Prof. Dr. Yaşar AKCAY In the study, data were obtained by surveying from 109 farmers growing tomatoes and cucumbers in greenhouse and outdoors in Tokat province. It has been determined that cucumbers in greenhouse had the highest Gross Profit per ha. and tomatoes in greenhouse had the highest Net Profit per ha. It has been found that cucumbers and tomatoes growing in outdoors had the highest relative profit respectively. Input-output relationns were determined by using Cobb-Douglas Production Function. The Efficiency coefficients of inputs were calculated. It was determined that the cost of seed was insufficient according to the results of efficiency coefficients of seed costs that were important in the all crops. By the way, it was also determined that the most efficient usage was for the greenhouse cucumber growing. In the light of findings of the results, because of the highest Gross Margin Per ha. could be gotten from the greenhouse cucumber growing and greenhouse tomatoes growing, it could be advised to crop to the farmers who have limited lands. Key Word: Cobb-Douglas Production Function, Greenhouse Farming, Outdoors Growing, Coefficient of Efficiency