Kuru fasülye (Phaseolus vulgaris l.) genotiplerinde verim ve diğer bazı özellikler üzerine bir araştırma
- Tez No: 77680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVDET AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZE T KURU FASULYE (Phaseolus vulgaris L.) GENOTİPLERINDE VERİM VE DİĞER BAZI ÖZELLİKLER ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Oral DUZDEMIR Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi 1998, 64 sayfa Danışman : Doç. Dr. Cevdet AKDAG Jüri : Doç. Dr. Cevdet AKDAĞ : Prof. Dr. M. Emin TUGAY : Doç. Dr. Sabri GÖKMEN Bu çalışmada, kuru tane olarak tüketilen fasulyelerde ıslaha esas olabilecek bazı fenolojik ve morfolojik özellikler ile verim ve verim unsurlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma; Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Tokat Meyvecilik Üretme İstasyonu Müdürlüğü' nün arazisinde 1996 yılı vejetasyon döneminde yürütülmüştür. Çalışma Tesadüf Blokları Deneme deseninde 4 tekerrürlü olarak düzenlenmiştir. Bitkisel materyal olarak Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Gen Bankası ile Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsünden ve Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri. Bölümünden temin edilmiş olan çeşitli özelliklerdeki (populasyon, hat ve çeşit) 92 adet kuru fasulye genotipi kullanılmıştır.Denemede fasulye genotiplerinde çıkış süresi, ilk çiçeğe kadar geçen süre, vejetasyon süresi, bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, bitkide bakla sayısı, bakla uzunluğu, baklada ovul (tohum taslağı ) sayısı, baklada tane sayısı, bitkide tane sayısı, bitki başına tane verimi, bin tane ağırlığı, toplam verim, dekara tane verimi, hasat indeksi, protein oranlan ve dekara protein verimi özellikleri incelenmiştir. Çıkış süresi hariç incelenen diğer tüm özellikler genotiplere göre önemli değişmeler göstermiştir. Pek çok özelliğin bir sonucu olan dekara tane verimi genotiplere göre 65.70- 244.80 kg arasında değişmiştir. Anahtar Kelimeler : Kuru fasulye genotipleri, verim, verim unsurları
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT A RESEARCH ON YIELD AND SOME OTHER CHARACTERISTICS OF DRY BEAN (Phaseolus vulgaris L.) GENOTYPES Oral DUZDEMIR Gaziosmanpaşa University Gradute School of Natural and Applied Science Department of Field Crops Master Thesis 1998,64 pages Supervisor : AssocProf. Dr. Cevdet AKDA? Jury : AssocProf. Dr. Cevdet AKD AG : Prof. Dr. M. Emin TUGAY : AssocProf. Dr. Sabri GÖKMEN This study was aimed to determine some phenological and morphological characteristics, yield and yield components of dry bean. This study was done in Agricultural Ministry, Fruit Production Station of Tokat fields during vegetation period of 1996. The experimental design was completely randomized blocks with 4 replications. Ninety two dry bean genotypes (population, line, cultivar) obtained from The Gene Bank of Aegean Agricultural Research Institute and Eskişehir Transitional Zone Research Institute and Gaziosmanpaşa University, Agriculture Fac, Field Crops Dep. were used.IV Emergency date, period of first flowering, flowering period, vegetation period, plant height, first pod height, number of pods per plant, pod height, number of ovule per pod, number of seed per pod, number of seed per plant, seed yield per plant, weight of 1000 seeds, total yield, harvest index, the ratio of protein and protein yield per decare were examined in the experiment. Except emergency date, all the other characters showed significant changes among genotypes. The seed yield which was the result of a lot of characters, of genotypes was ranged from 65.70 to 244.80 kg per decare. Key Words : Dry bean genotypes, yield, yield components