Bazı kuru fasulye (Phaseolus vulgaris L.) genotiplerinin Eskişehir ekolojik koşullarına adaptasyonu ile tarımsal ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of agricultural and quality characteristics of some dry bean (Phaseolus vulgaris L.) genotypes by adaptation to Eskişehir ecological conditions
- Tez No: 560675
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tahıllar ve Tane Baklagiller Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Eskişehir koşullarında 13 tane fasulye (Phaseolus vulgaris L.) genotipinin verim ve agronomik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla 2017 yılında (Mayıs-Eylül) Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi araştırma bölgesinde yapılan çalışmada 13 fasulye çeşidine (Horoz, Magnum, Nazende, Oturak Ayşe, Siyah Fasulya, Karacaşehir-90, Göynük-98, Ferasetsiz, Camgöz, Siyah Maş, Yılan Fasulye, Akın ve Yeşil Maş) ait bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, bitkide bakla sayısı, baklada tane sayısı, bitkide yan dal sayısı, bin tane ağırlığı, bitki başına tane verimi, tohum eni, tohum uzunluğu, tohum verimi ve protein oranı değerleri incelenmiş olup; bitkide yan dal sayısı hariç incelenen diğer unsurlar arasında istatistiki olarak önemli farklılıklar bulunmuştur. Bu çalışma sonuçlarına göre, Karacaşehir-90, Nazende, Ferasetsiz ve Magnum çeşitleri yüksek verim, yüksek protein oranı ve diğer bitkisel unsurları bakımından ümitvar çeşitler olarak ortaya konmuştur. Fasulye bitkisi yüksek protein oranı ve tane verimi yönünden önemli bir yere sahiptir. Bu çeşitlerin üretimde kullanılmasıyla yörenin fasulye ihtiyacının karşılanmasında faydalı olacaktır. Bu çeşitlerin Fasulye ıslahı çalışmalarına ilave edilmesi ıslah başarısını artıracaktır
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the differences of dry bean (Phaseolus vulgaris L.) genotypes (Horoz, Magnum, Nazende, Oturak Ayşe, Siyah Fasulya, Karacaşehir-90, Göynük-98, Ferasetsiz, Camgöz, Siyah Maş, Yılan Fasulye, Akın ve Yeşil Maş) and to reveal better genotypes for plant height, first pod height, the number of pods in plant, the seed number per pod, auxiliary branch number, thousand seed weight, seed yield per plant, seed length and width, seed yield and protein content in Eskisehir Osmangazi University Faculty of Agriculture in 2017. Statistically significant differences were found among the other yield components examined except for auxiliary branch number. According to the results of this study, Karacaşehir-90, Nazende, Ferasetsiz and Magnum varieties are shown as promising varieties in terms of high yield, high protein content and other plant elements. Bean plants have an important place in terms of high protein content and grain yield. The use of these varieties in production will be useful in meeting the needs of the region's beans. Addition of these varieties to Bean Breeding studies will increase the breeding success.