Tokat ili Kazova yöresinde tarım işletmelerinde tarımsal alet ve makinaların bakım ve kullanılmasına yönelik yayın çalışmalarının değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 77681
  2. Yazar: MUHAMMET DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. ZAFER GÜRLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
ÖZET TOKAT İLİ KAZOVA YÖRESİNDEKİ TARIM İŞLETMELERİNDE TARIMSAL ALET VE MAKİNALARIN BAKIM VE KULLANILMASINA YÖNELİK YAYIM ÇALIŞMALARININ DEĞERLENDİRİLMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Muhammet DEMİRTAŞ Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Doktora Tezi 1998, 189 sayfa Danışman : Doç. Dr. A. Zafer GÜRLER Jüri : Prof. Dr. Tayfun ÖZKAYA : Doç. Dr A. Zafer GÜRLER : Doç. Dr. Ayşen OLGUN Bu araştırmada, Tokat İli Kazova Yöresinde 1990-1994 yıllan arasında Traktör Bakım ve Kullanma Kurslarının açıldığı köylerde kursa katılan ve aynı köylerde yaşayan ancak bu kurslara katılmayan toplam 124 üretici ile görüşülerek bu yöredeki tarım makinelerine yönelik yayım çalışmalarının bir değerlendirmesi yapılmıştır. Bu değerlendirme yapılırken öncelikle araştırma yöresine ilişkin genel bilgiler verilmiştir. Bunların yanısıra üreticilerin sosyo-ekonomik niteliklerine, haberleşme davranışlarına, yöredeki tarımsal yayım faaliyetlerinin değerlendirilmesine ve Tarım-Çevre- Yayım İlişkilerine yer verilmeye çalışılmıştır. Ayrıca yöredeki tarımsal makineleşme düzeyleri ve teknoloji kullanım düzeyleri ile çiftçilerin tarım alet ve makinelerine yönelik sorunlarına değinilmiştir. Araştırma sonuçları değerlendirilirken SPSS bilgisayar programından yararlanılarak, sonuçlar yüzde hesaplamaları ile karşılaştırılmalı verilmeye çalışılmıştır. Ayrıca aradaki ilişkiyi ortaya koymak için Khi-Kare testi uygulaması da yapılmıştır. Araştırma sonucunda, çiftçilerin kursa katılımlarında bazı sosyo-ekonomik özellikleri etkili olurken, bazılarının hiçbir etkisi olmadığı saptanmıştır. Yine çiftçilerin tarım makinelerine yönelik bilgilenme ve bu bilgileri uygulamalarında büyük oranda kursa katılımlarının etkisi olduğu gözlenmiştir. Üreticilerin makine kullanımı ve teknoloji kullanımı düzeylerinde ise kursa katılımları bazılarında etkili olurken, bazılarında kursa katılmış olmalarının bir etkisi olmadığı saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Tarımsal Yayım Hizmetlerinin (Kuruluşlarının) Etkinliği, Arazi Kullanımı ve Yayım, Üretim Deseni ve Yayım, Girdi Kullanımı ve Yayım, Verim ve Yayım, Çok Değişkenli Regresyon Modeli ve Yayım, Yayımda Eğitim ve Ziyaret Sistemi, Tarımsal Makineler ve Yayım.
Özet (Çeviri)
This researh has been carried on at the villeges of Kazova. Tokat to evaluate the agricultural extension activities on agricultural machinery and whit this purpose 124 farmers have been interviewed. In the study after reviewing some information about the research area, information, about the socio-economic properties and communication behaviors of farmers about extension activities and relations between extension, agriculture, and environment have been given. In analysing the data by using SPSS computer program, percentage calculations and“Khi-square”tests have been done. As a result, it was concluded that while some socia -economic characteristics of the formers effect their attendance to related courses, some others do not. It was also observed that courses on usage and maintanance of machinery have effected the knowledge levels of farmers. It has been also determined that while attendance to such courses, effect the machinery and technology usage for some farmers, it had no effect on some other.