Kafein takviyesinin yorgunluk ve performans üzerine etkisi: Meta-analiz çalışması
Effect of caffeine supplement on fatigue and performance: A meta-analysis study
  1. Tez No: 776819
  2. Yazar: ASLIHAN TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ ŞIKTAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BUZDAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, kafein takviyesinin laktik asit ve Wingate Anaerobik Güç Testi'ndeki peak power verisi üzerine etkisinin değerlendirildiği çalışmaların meta analitik yöntemle incelenmesidir. Yöntem: Bu araştırmada nitel araştırma yöntemi yaklaşımında meta analiz modeli tercih edilmiştir. İlgili çalışmalara ulaşabilmek için Google Scholar, Pubmed, Web of Science ve ScienceDirect veri tabanlarında son 5 yıl içerisinde (2018-2022) yapılmış kafein takviyesi ile yorgunluğu değerlendiren 1160 çalışmaya ve kafein takviyesi ile anaerobik performansı değerlendiren 1114 çalışmaya ait veriler, anahtar kelime taraması ile elde edilmiştir. Kafein takviyesi ile yorgunluğu değerlendiren 13 çalışma ve kafein takviyesi ile anaerobik performansı değerlendiren 20 çalışma analize dahil edilmiştir. Raporlama neticesinde ulaşılan veriler, Review Manager 5.4 (Cochrane's Software) kullanılarak analiz edilmiştir. Meta analiz çalışması yapılırken karşılaştırma yapmak amacıyla ulaşılan değerler ortak bir değer olan etki büyüklüğüne dönüştürülmüştür. Etki büyüklüğü seviyesi değerlendirilirken takip eden değerler referans alınmıştır: önemsiz etki (
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study is to examine the effects of caffeine supplementation on lactic acid and the peak power data in Wingate Anaerobic Power Test by meta-analytical method. Method: In this study, the meta-analysis model was preferred in the qualitative research method approach. To reach related studies, data from 1160 studies evaluating fatigue with caffeine supplementation and 1114 studies evaluating anaerobic performance with caffeine supplementation in the last 5 years (2018-2022) were obtained by keyword search in Google Scholar, Pubmed, Web of Science and ScienceDirect databases. The analysis included 13 studies assessing fatigue with caffeine supplementation and 20 studies assessing anaerobic performance with caffeine supplementation.The data obtained as a result of the reporting were analyzed using Review Manager 5.4 (Cochrane's Software). While conducting the meta-analysis, the values reached for comparison were converted into an effect size, which is a common value. The following values were taken as reference when evaluating the effect size level: insignificant effect (