الصحابة الكرام وفهمهم للقرآن الكريم
Sahabe ve Kur'an anlayışı
- Tez No: 776828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMANNULLAH POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Alimler, tefsir ilminin farzı kifaye olduğu hususunda ittifak etmiştir. Tefsir ilmi inceleme, üzerinde düşünme ve fikir üretme yönünden İslâmî ilimlerin en önemlilerinden biri kabul edilir. Bundan dolayı Allah'ın kitabına sarılmak en doğru ve en güzel yoldur. Nitekim Yüce Allah şöyle buyurmuştur:“Kuşkusuz bu Kur'an en doğru yola iletir”. Bu sebepten ötürü yegâne yol, Kur'an'ı anlamak, düşünmek ve tefekkür etmektir. Kur'an'ı anlamanın yolu da onu okumak, ezberlemek ve tefsir etmekten geçer. Kur'an'ı tefsir etmenin en iyi yolu, Kur'an'ı Kur'an ile ve Hz. Peygamber'in sünnetiyle tefsir etmektir. Çünkü Allah Resulü, ilk müfessir olup Kur'an ayetlerini büyük ölçüde açıklamıştır. Sahabe de Kur'an'ı Hz. Peygamber'den öğrenmiş, ezberlemiş, yazmış ve açıklayıp tefsir etmiştir. Kur'an'ın Kur'an'la, Peygamber'in sünnetiyle ve sahabilerin sözleriyle tefsir edilmesi, en iyi tefsir yöntemidir. Nitekim Mesrûk b. el-Acda' es-Sevrî'nin şöyle dediği rivayet edilir: "Tefsir konusunda Allah'tan sakının. Çünkü o, Allah'tan mervidir. Bu da tefsiri vahyin kaynaklarından biri kılar. Bu çalışmada sahabenin tefsir anlayışı, Kur'an ile ilişkileri, Kur'anı anlama ve tefsir etme yöntemleri ve onların Kur'an'ın anlamına ilişkin rivayetleri konu edinilmiştir. Ayrıca onların tefsir ekollerinden ve bu ekolün talebelerinden de söz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Scholars unanimously agreed that the science of interpretation is an obligation of sufficiency and is considered one of the most important legal sciences with study، reflection، and contemplation.. adherence to the Book of Allah Almighty is the purest way، and the best companion، as indicated by the Almighty ، so the only way is to understand، draw close and reflect on the Qur'an، and understanding is by sticking to the Qur'an with its reading، memorization and interpretation. as well as، the best way of interpretation is the interpretation of the Qur'an with the narration from the prophet Mohammad peace and blessing be upon him صلى الله عليه وسلم Because he is the first interpreter and explainer of the verses، and he did not leave anything in it except between it، and the Companions. received the Qur'an from the prophet Mohammad peace and blessing be upon him صلى الله عليه وسلم، memorizing and writing، as a statement and interpretation، and that the interpretation of the Qur'an is in the Qur'an، or in the Prophetic Sunnah، or with the words and effects of the Companions، it is the most important method of interpretation، and Masrouq bin Al-Ajda' Al-Thawri said: [Beware of interpretation، for it is the narration from Allah Almighty].In conclusion، the interpretation of the narration is an origin that stems from the sources of revelation، In this study، the researcher reviewed the science of interpretation of the honorable Companions، so the researcher mentioned their relationship with the Holy Qur'an، their understanding، interpretation، and their narration of its meanings، and the researcher mentioned their schools and students.