علاقة أثرياء الصحابة بالسياسة الاقتصادية وآثارها الاقتصادية المعاصرة
Zengin sahabelerin iktisat politikasıyla ilişkisinin çağdaş ekonomilere yansımaları
- Tez No: 919828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MOHAMMAD HAMMAM ABDELRAHIM MELHEM MOHAMMAD HAMMAM ABDELRAHIM MELHEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Araştırmanın konusu; varlıklı sahabelerin iktisat politikasıyla ilişkileri ve onların çağdaş etkilerini ele almaktadır. Vahiy döneminde iktisat politikasının nasıl olduğu, zengin sahabelerin kimler olduğunu ve kendi devirlerinde iktisat politikası üzerindeki etki boyutlarınının yanı sıra varlıklı sahabeler ile ekonomi politikası arasındaki ilişkinin çağdaş etkilerini de irdelemektedir. Araştırma; aynı zamanda Rasûlullahın devrindeki iktisat politikasının özelliklerini ve sahabelerin iktisat biyografilerini, nasıl etkilediklerini ve aralarındaki iktisadî münasebetleri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu araştırma, Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in ekonomi politikasının gerçek resmini ve yatırımcılarla ilişkisinin doğasını ortaya koyması bakımından çağdaş hükümetler için önemlidir çünkü zengin sahabelerin ekonomik kalkınmadaki gerçek rolünü vurgulamaktadır. Aynı zamanda İslam'daki yoksulluk kavramı hakkındaki bazı yanlış anlamaların düzeltilmesi açısından toplumu, araştırmacı ve uzmanları ilgilendirmektedir. Bu çalışma; ekonomik perspektiften bakıldığında, yatırım alanlarında ve yatırımcıların devletle ilişkisinin mahiyeti konusunda önemli bir araştırma ve inceleme alanı açmaktadır. Araştırmacı; zengin sahabelerin ekonomik kalkınmadaki rolüne, bunların çağdaş gerçekliğe bağlamasına ve geçerli bir uygulama modeli olarak gerçekçiliğine değinmiştir. Araştırma sonucu: kendi dönemlerinde, ekonomik kalkınmayı teşvik eden dürüst ve erdemli yatırımcılar olan zengin sahabelerin örneğinde olduğu gibi, peygamberimizin iktisat politikaları çağdaş bir ekonomik model olmayı hak etmiştir.
Özet (Çeviri)
This research deals with the relations of wealthy companions with economic policy and their contemporary effects. It examines what the economic policy was like in the period of Revelation, who the wealthy companions were, and the extent of their influence on economic policy in their time, as well as the contemporary effects of the relationship between the wealthy companions and economic policy. Research; It also aims to reveal the characteristics of the economic policy in the time of the Prophet Muhammad and the economic biographies of the companions, how they influenced them and the economic relations between them. This research is important for contemporary governments as it reveals the true picture of the economic policy of the Prophet (pbuh) and the nature of his relationship with investors. At the same time, it concerns society, researchers and experts in terms of correcting some misunderstandings about the concept of poverty in Islam. This work; It opens an important field of research and examination in the fields of investment and the nature of investors' relationship with the state. Researcher; The rich companions are the perfect model and example for the modern economy. Research result: as in the example of the wealthy companions who were honest and virtuous investors who encouraged economic development in their time, the economic policies of our Prophet deserve to be a contemporary economic model.