İş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinin çalışma koşullarının tespiti ve mesleki problemlerinin tanımlanması
Detection of working conditions of occupational HEALTH and safety professionals and identification of their occupational problems
  1. Tez No: 776837
  2. Yazar: OLCAY ATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY PAMUKÇU, PROF. DR. BAYRAM KAHRAMAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG); her geçen gün artan sanayileşme ile birlikte çalışma yaşamında hem insani hem ekonomik boyutu ile daha önemli hale gelen bir kavramdır. Bu alan aynı zamanda, toplumda derin etkiler yaratabilecek önemde bir takım sorunların da yer aldığı, farklı etkileri olan geniş kapsamlı bir konudur. İş kazaları ve meslek hastalıklarının yıkıcı etkilerinin, endüstrileşmenin başlangıcından beri ciddi neticeleri olmuştur. Zaman içerisinde bu konularda önleyici bir takım tedbirler alınması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Sosyal güvenlik ve hukuk sistemlerinin gelişmesi neticesinde bu düzenlemeler resmileştirilmiş ve yaygınlaştırılmıştır. Gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerde bu düzenlemelerle alakalı bir takım zorunlu değişikliklerin yapılması ihtiyacı hâsıl olmuştur. Ülkemizde de benzer gelişmeler söz konusudur. İş güvenliği ile alakalı 2013 senesinde yürürlüğe girmiş olan“6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu”konuya dair ehemmiyetli düzenlemeler getirmiştir. Yapılacak düzenlemeler ve konuya gösterilecek sürekli hassasiyet ile çalışan sağlığı ve iş güvenliği konusunda olumlu gelişmeler beklenebilecektir. Bu gelişmelerin bir takım sosyal ve ekonomik getirilerinin olması da tabiidir. Geniş bir bakış açısı ile değerlendirildiği zaman, işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda kapsamlı çalışmalar bu alanda görev alan profesyonelleri de kapsamalıdır. Bu çalışmada; İSG alanında görev alan profesyonellerin çalışma hayatına dair koşulları ve sorunlarını tespit ederek çalışma hayatında direkt ve dolaylı anlamda yarattığı etkiler belirlenmiştir. Bu faktörleri belirleyebilmek adına iş sağlığı ve güvenliği sahasında görev alan iş güvenliği profesyonellerinin sorunlarını analiz eden anket formları üzerinden anket soruları ilgili çalışanlara ulaştırılmıştır. Anketle toplanan veriler, SPSS istatistik programıyla analiz edilerek değerlendirilmiş ve son bölümde tartışılarak bir takım öneriler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Occupational Health and Safety (OHS) is a concept that has become more important with both its human and economic dimensions in working life with the increasing industrialization day by day. This area is also a wide-ranging issue with different effects, including a number of problems that may have profound effects on society. The devastating effects of occupational accidents and occupational diseases have had serious consequences since the beginning of industrialization. Over time, the necessity of taking some preventive measures on these issues has emerged. As a result of the development of social security and legal systems, these regulations have been formalized and expanded. There has been a need to make some mandatory changes related to these regulations in developing and developed countries. There are similar developments in our country as well. Regarding occupational safety, the“Occupational Health and Safety Law No. 6331”, which came into force in 2013, has brought important regulations on the subject. Positive developments in employee health and safety can be expected with the regulations to be made and the constant sensitivity to the subject. It is natural that these developments have some social and economic benefits. When evaluated from a broad perspective, comprehensive studies on occupational health and safety should include professionals working in this field. In this study, by determining the conditions and problems of the professionals working in the field of OHS, their direct and indirect effects on working life are determined. In order to determine these factors, survey questions were sent to the relevant employees through questionnaires that analyzed the problems of occupational safety professionals working in the field of occupational health and safety. The data collected through the questionnaire were analyzed and evaluated with the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) program, and some suggestions were determined by discussing in the last section.