Türkiye Selçukluları ve beylikler döneminde tıp ilmi
Medicine during the Turkey Seljuks and principalities period
- Tez No: 776850
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
1071 yılı itibariyle Anadolu'ya Türklerin yerleşmesi sonucunda ilk olarak çeşitli beylikler siyasi hâkimiyet kurmuş, akabinde 1078 yılında Türkiye Selçukluları Devleti tarih sahnesinde yerini almıştır. Anadolu'da tıp ilminin gelişimi Türk-İslâm medeniyetinin bir sentezi neticesinde oluşmuştur. Bu dönemde sultanlar ve devlet görevlileri ülkenin pek çok şehrinde dârüşşifalar ve eğitim kurumlarının kurulmasına vesile olmuştur. Türk tıp tarihinin en büyük gelişimleri Türkiye Selçukluları ve Beylikler döneminde meydana gelmiştir. Tıp fakültelerinin ilk örnekleri Anadolu'da görülmüş aynı zamanda bu alanda Türkçe eserler yazılmaya başlanmıştır. Yaklaşık üç yüzyıllık süreçte yaşanan iç çatışmalar, savaşlar ve salgın hastalıklara rağmen tıp alanındaki gelişimin sürdürüldüğü görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Result of the Turks placement in Anatolia as of 1071, various principalities established political dominance first, subsequently Anatolian Seljuks took their place on the historical stage in 1078.The development of medical science in Anatolia formed as a result of a synthesis of Turkish-Islamic civilization. Sultans and attendants of this period had been instrumental in the establishment of hospitals and educational institutions in many cities of the country. The greatest developments in the history of Turkish medicine occurred during the period of the Anatolian Seljuks and Principalities. The first samples of the faculties of medicine had seen in Anatolia, at the same time, Turkish publications began to be written in this field. It is seen that the development of medicine has been continued despite the internal conflicts, wars and epidemic diseases experienced in the duration of approximately three centuries.