2-(1-piperazinil)-1H-benzimidazol türevlerinin sentezlenmesi ve etkilerinin araştırılması
Synthesis and investigation of effects of 2-(1-piperazinil)-1H-benzimidazole derivatives
  1. Tez No: 776849
  2. Yazar: BÜŞRA IŞIL TOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA YURTTAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Yapısında azot, oksijen ve kükürt içeren bileşiklerden benzimidazol ve türevleri, farmasötik kimyada önemli farmakoforlar olarak görülürler ve bu halka yapısına klinik olarak kullanılan bir dizi ilaçta rastlanır. Benzimidazol halkası taşıyan ilaçlar, antimikrobiyal, anti-inflamatuvar, analjezik, antitüberküler, antidiyabetik, antikonvülsan antioksidan, antiprotozoal, antikanser, antiviral, antiülser, antihipertansif, antiparaziter, diüretik, antimalaryal, enzim inhibitörleri ve reseptör agonistleri/antagonistleri gibi çok geniş bir farmakolojik etkiye sahiptir. 2-aminotiyazol halkası da benzimidazoller gibi farmasötik kimyada son son derece sık kullanılan bir farmakofordur. Antiülser, antifungal, antitümör, antidiyabetik ve antikonvülsan aktiviteye sahip 2-aminotiyazol halkası içeren ilaç etken maddeleri bulunmaktadır. Bu çalışmada sentezlenen 10 adet 2-(1-piperazinil)-1H-benzimidazol türevi bileşiğin spektroskopik analizler ile yapıları aydınlatılmış, moleküler modelleme ile molekülün aktif yöre ile ilişkisi incelenmiş, antifungal ve antibakteriyel etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Benzimidazole and its derivatives, of these compounds containing mainly nitrogen, oxygen and sulfur, are seen as important pharmacophores in pharmaceutical chemistry and this ring structure is encountered in a number of clinically used drugs. Benzimidazole ring-bearing drugs have a wide range of pharmacological properties such as antimicrobial, anti-inflammatory, analgesic, antituberculous, antidiabetic, anticonvulsant antioxidant, antiprotozoal, anticancer, antiviral, antiulcer, antihypertensive, antiparasitic, diuretic, antimalarial, enzyme inhibitors and receptor agonists/antagonists. The 2-amino thiazole ring, like benzimidazoles, is an extremely frequently used pharmacophore in pharmaceutical chemistry. There are drug active ingredients containing 2-aminothiazole ring with antiulcer, antifungal, antitumor, antidiabetic and anticonvulsant activities. The structures of 10 2-(1-piperazinyl)-1H-benzimidazole derivative compounds synthesized in this study were elucidated by spectroscopic analysis, the relationship of the molecule with the active site was examined by molecular modeling, and its antifungal and antibacterial effects were evaluated.