İnfertil çiftler arasında yaşam kalitesi: İnfertilitede yaşam kalitesi ile sosyal destek ve özsaygı arasındaki ilişki
Quali̇ty of li̇fe among inferti̇le couples: The relationship between quali̇ty of li̇fe i̇n inferti̇li̇ty, social support and self-esteem
- Tez No: 776857
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırma infertil çiftler arasında yaşam kalitesi: infertilite yaşam kalitesi ile sosyal destek ve özsaygı arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, önceden planlanmış korunmasız cinsel ilişkiden sonra 12 ay veya daha uzun süre içinde gebe kalamayan ve Irak'ın DhiQar Valiliği'ndeki Nasiriyah Eğitim Hastanesine başvuran tüm çiftler oluşturmaktadır. Araştırma Nasiriyah Eğitim Hastanesi infertilite kliniklerine 15 Mart -20 Nisan 2022 tarihleri arasında başvuran ve çalışmaya dahil olma kriterlerini karşılayan gönüllü 98 infertil çift ile yürütülmüştür. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu, Doğurganlık Yaşam Kalitesi Anketi (FertiQoL), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (MSPSS) ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RES) olmak üzere 4 tip veri toplama aracı kullanılmıştır. Elde edilen veriler IBM Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 25.0 Statistics Paket Programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Veri analizinde betimleyici istatistiksel yöntemler ve fark testleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda infertil kadın ve erkeklerin yaşam kalitesi ile sosyal destek algıları arasında pozitif yönde korelasyon olduğu ayrıca infertil erkeklerin yaşam kalitesi ile benlik saygısı arasında pozitif yönde korelasyon olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive study to determine the relationship between quality of life in infertile couples: infertility quality of life, social support and self-esteem. The population of the study consists of all couples who were unable to conceive within 12 months or more after pre-planned unprotected sexual intercourse and applied to Nasiriyah Teaching Hospital in DhiQar Governorate of Iraq. The study was conducted with 98 volunteer infertile couples who applied to the infertility clinics of Nasiriyah Training Hospital between 15 March and 20 April 2022 and met the inclusion criteria. Four types of data collection tools were used in the study: Personal Information Form, Fertility Quality of Life Questionnaire (FertiQoL), Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS), and Rosenberg Self-Esteem Scale (RES). The obtained data were analyzed with the IBM Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 25.0 Statistics Package Program. Descriptive statistical methods and difference tests were used in data analysis. At the end of the study, it was determined that there was a positive correlation between the quality of life of women and men and their perceptions of social support, and there was a positive correlation between the quality of life of infertile men and their self-esteem.