Üreme çağındaki kadınlarda toplumsal cinsiyet algısının kadın sağlığı ve sağlık arama davranışına etkisi
The effect of gender perception on women's HEALTH and HEALTH seeking behavior among women of reproducti̇ve age
  1. Tez No: 776856
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİME ESRA MERAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Toplumsal cinsiyet algısı, yaşam boyunca önemli bir sağlık belirleyicisidir. Toplumsal cinsiyet algısı, kadınların sağlık durumlarını ve sağlık arama davranışlarını etkilemektedir. Bu çalışma, üreme çağındaki kadınlarda toplumsal cinsiyet algısının kadın sağlığı ve sağlık arama davranışı üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte yapılan çalışmanın evrenini, 18-49 yaş aralığındaki bir üniversite hastanesinde kadın doğum polikliniğine başvuran kadınlar oluşturmaktadır. Araştırmaya 260 kadın dâhil edilmiştir. Verilerin toplanmasında, araştırmacı tarafından oluşturulan anket formu, Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği (TCAÖ), Kadın Sağlığı Anketi (KSA) ve Sağlık Arama Davranışı Ölçeği (SADÖ) kullanılmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından, yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma, t testi, Varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Kadınların %45'i 18-28 yaş aralığında ve %75,4'ü evliydi, %23,1'inin ise kronik hastalığı vardı. Kadınların, TCAÖ puan ortalamasının 85,62±19,70; KSA puan ortalamasının 44,45±17,83 (anksiyete-depresyon alt boyutu 7,08±4,18; somatik belirtiler alt boyutu 7,69±4,16; somatopsişik alt boyutu 7,71±3,52; somatik bilişsel alt boyutu 4,79±2,82; gastrointestinal alt boyutu 4,77±3,62; benlik saygısı alt boyutu 5,65±2,75; çeşitli anksiyete alt boyutu 2,09±1,60; ilgi istek alt boyutu 1,97±1,47; cinsel doyum alt boyutu 1,27±1,06 ve menstruasyon alt boyutu 1,72±1,07) ve SADO puan ortalamasının ise 40,95±9,76 (online sağlık arama davranışı alt boyutu 18,65±6,50; profesyonel sağlık arama davranışı alt boyutu 11,28±3,16 ve geleneksel sağlık arama davranışı alt boyutu 11,02±3,19) olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Gender perception is an important determinant of health throughout life. Gender perception affects women's health status and health-seeking decisions. This study was conducted to determine the effect of gender perception on women's health and health-seeking behavior in women of reproductive age. The set of the descriptive and relationship-seeking type of study is composed of women between the ages of 18-49 who are admitted to the obstetrics and gynecology clinic at a university hospital. 260 women were included in the study. In collecting the data, the questionnaire form created by the researcher, the Gender Perception Scale (GPS), the Women's Health Questionnaire (WHQ) and the Health Search Behavior Scale (HSBS) were used. The data were collected by the researcher using the face-to-face interview technique. In the analysis of the data, Number, percentage, mean and standard deviation, T-test, analysis of variance (Anova), Pearson correlation analysis and multiple regression analysis were used. 45% of the women in the age range of 18-28 years and 75.4% were married, while 23.1% had a chronic illness. Women, on average GPS 85,62±19,70; WHQ average 44,45±17,83 (anxiety- depression of the bottom of the size 7,08±4,18; somatic symptoms, lower size 7,69±4,16; somatopsychic sub-dimensions 7,71±3,52; somatic cognitive sub-dimension 4,79±2,82; the subscale of the gastrointestinal 4,77±3,62; subscale of self-esteem 5,65±2,75; subscale of anxiety 2.09±1.60; subscale of interest 1,97±1,47; subscale sexual satisfaction 1.27±1.06 and subscale of menstruation 1,72±1.07) and an average of points of HSBS 40,95±9,76 (online health-seeking behavior of sub-size 18,65±6,50; professional health seeking behavior of sub-size 11,28±3,16 and traditional health seeking behavior subscale 11,02±3,19) was found.