Lisede öğrenim gören adölesanlarda sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of healthy lifestyle behaviors in highschool adolescents
  1. Tez No: 776874
  2. Yazar: SİNAN DİNDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dünya Sağlık Örgütü, 10-19 yaş aralığını adölesan dönem olarak tanımlamaktadır. Türkiye nüfusunun yaklaşık beşte biri 10-24 yaş grubundaki adölesan ve gençlerden oluşmaktadır. Erken yetişkin ölümlerinin en az %70'i adölesan döneminde pekiştirilen davranışları yansıtmaktadır. Gelecekte toplumun önemli bir kısmını oluşturacak adölesanların yaşam biçimi kendilerinin ve toplumun sağlığını etkileyebilir. Bu bağlamda çalışmanın amacı; lisede öğrenim gören adölesanlarda sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını (SYBD) değerlendirmektir. Kesitsel tipteki çalışmanın evreni, Türkiye'nin İç Anadolu bölgesindeki bir fen lisesindeki öğrencilerdir. Evrenin tamamına ulaşılması planlanmış, çalışma Ocak-Nisan 2022 tarihlerinde gönüllü 267 öğrenciyle yürütülmüştür. Veri,“Sosyo-demografik Özellikler Bilgi Formu”ve“Adölesan Yaşam Biçimi Ölçeği”aracılığıyla sınıflarda toplanmış ve IBM SPSS 23 programıyla analiz edilmiştir. Veri analizinde; tanımlayıcı istatistiksel metotları (sayı, yüzde, min-maks değerleri, ortalama ve standart sapma), bağımsız örneklem t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Post-Hoc testlerinden Tukey HSD kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The World Health Organization defines the age range of 10-19 as adolescence period. Approximately one-fifth of Turkey's population is comprised of adolescents and young people in the 10-24 age group. At least 70% of early adult deaths are due to behaviors acquired during adolescence. The lifestyle of adolescents, who will form the important part of the society in the future, may affect their health and the health of the society. In this context, the aim of the study is to evaluate healthy lifestyle behaviors (HLB) in high school adolescents. The population of the cross-sectional study is students in a science high school in the Central Anatolian region of Turkey. It was planned to reach the entire research population, but it was completed between January-April 2022 with 267 volunteer students. Data were collected in classrooms through the“Socio-demographic Characteristics Information Form”and the“Adolescent Lifestyle Scale”and analyzed with the IBM SPSS 23 program. In data analysis, descriptive statistical methods (number, percentage, min-max values, mean and standard deviation), independent sample t-test, One-Way Analysis of Variance, Tukey HSD from Post-Hoc tests were used.