Lisede öğrenim gören adölesanlarda ve ebeveynlerinde obezite farkındalığı
Obesity awareness in adolescents studying in high school and their parents
- Tez No: 621787
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN PALA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
AMAÇ: Liselerde öğrenim gören 15-17 yaş arası öğrencilerde obezite prevelansını ve risk faktörlerini tanımlamak, ebeveynlerinde ve adölesanlarda obezite farkındalığını belirlemek. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız kesitsel bir çalışmadır. Çalışmamızın evrenini Ümraniye ilçesindeki liselerde öğrenim gören 15-17 yaş arası öğrenci oluşturmaktadır. Eylül 2019-Kasım 2019 tarihlerinde gerçekleşen çalışmamıza özel ve devlet okullarından gönüllü katılım gösteren toplam 751 öğrenci dahil edilmiştir. Öğrencilerin tamamına sosyodemografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları, obezite risk faktörleri ve farkındalık sorularını içeren anket uygulanmıştır. Ölçüm yapılmasını kabul eden öğrencilerde tartı, stadiometre ve mezura yardımı ile vücut ağırlığı, boy ve bel çevresi ölçümleri yapılmıştır. Ebeveynlerde farkındalığı ölçen anket tamamlanmak üzere ailelere gönderilmiştir. İstatistiksel yöntem olarak Kikare, Fisher Ki kare, One-Way ANOVA, Mann Whitney U, Kruskal-Wallis analiz testleri kullanılmıştır. BULGULAR: Çalışmamızda adölesanların fazla kiloluluk prevelansı %17,1ve obezite prevelansı %6,6 olarak saptanmıştır. Boy, vücut ağırlığı, BKİ ve bel çevresi ölçümleri erkeklerde kızlara göre istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Televizyon karşısında geçirilen süre, hazır ve hızlı yemek yeme oranı, ebeveynlerin eğitim düzeyi, ailenin gelir düzeyi fazla kilolu veya obez olan öğrencilerde istatistiksel olarak anlamlı saptanmıştır. Öğrencilerin obezite farkındalık anketine verilen cevaplar ile BKİ'leri karşılaştırıldığında anlamlı bir fark saptanamamıştır. Uyku süresi, televizyon izleme süresi ve internet ortamında harcanan süre arttıkça farkındalık düzeylerinin azaldığı gözlemlenmiştir. Ailesinde fazla kilolu veya obez birey olan katılımcıların farkındalığı daha fazladır. SONUÇ: Türkiye'deki literatür ile uyumlu olarak obezite ve fazla kilolu olma prevelansı toplam %23,7 saptanması adolesan dönemdeki obezite sorunun ciddiyetini gözler önüne sermektedir. Obezitede primer korunma amaçlanarak aile ve adölesanlarda farkındalığı artırmaya yönelik eğitimler planlanmalıdır. Sağlıklı toplumlar için yaşamın bu döneminde, sağlıklı yaşam biçimi benimsenmelidir. ANAHTAR KELİMELER: Adölesan, obezite, farkındalık
Özet (Çeviri)
AIM: To identify obesity prevalence and risk factors in students between the ages of 15-17, and to determine the awareness of obesity in their parents and adolescents. MATERIALS AND METHODS: Our study is a cross-sectional study. The universe of our study consists of students between the ages of 15-17 who study at high schools in Ümraniye district. A total of 751 students from private and public schools participated in our study, which took place between September 2019 and November 2019. A questionnaire including sociodemographic characteristics, nutritional habits, obesity risk factors and awareness questions was applied to all students. Weight, height and waist circumference measurements were made by weighing, stadiometer and tape measure in the students who accepted the measurement. The survey, which measures awareness in parents, was sent to families to be completed. As statistical method, Chi-square, Fisher Chi-square, One-Way ANOVA, Mann Whitney U, Kruskal-Wallis analysis tests were used. RESULTS: In our study, overweight prevalence of adolescents was determined as 17.1% and obesity prevalence as 6.6%. Height, weight, BMI and waist circumference measurements were found statistically significant in boys compared to girls. The time spent in front of television, the rate of eating fastfood, the education level of the parents, and the income level of the family were statistically significant in students who were overweight or obese. When the answers given to the obesity awareness questionnaire and the BMI of the students were not compared, no significant difference was found. It has been observed that awareness levels decrease as sleep time, television viewing time and internet time increase. The awareness of the participants who are overweight or obese in their family is higher. CONCLUSIONS: Turkey is consistent with the literature on the prevalence of overweight and obesity in our study reveals the seriousness of the problem of obesity in adolescence determining the total 23.7%. Training aimed at raising awareness among families and adolescents should be planned with the aim of primary prevention in obesity. For healthy societies, healthy lifestyle should be adopted in this period of life. KEY WORDS: Adolescent, obesity, awareness