Psychological distress and related factors in nurses working at hospital
Hastanede çalışan hemşirelerde psikolojik sıkıntı ve ilişkili faktörler
  1. Tez No: 776893
  2. Yazar: MOHAMMED MAYTHAM ABBAS ABBAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Psikolojik sıkıntı bir bireyin son birkaç hafta içinde yaşadığı, normal/sağlıklı işlevsellikte bozulmalar içeren, depresyon ve anksiyete belirtileri ile karakterize acı çekme durumu olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca, bazı klinik rahatsızlıkların başlangıcı olabileceği, müdahale edilmemesi ve birkaç hafta devam etmesi durumunda depresyon ve tükenmişlik sendromu gibi ruhsal bozukluklara neden olabileceği belirtilmektedir. Doğrudan hasta bakımına yönelik roller üstlenen hemşireler psikolojik sıkıntı durumlarının incelenmesi bakımından önemli bir çalışan grubu oluşturmaktadır. Hemşirelerin ruh sağlığını etkileyen süreçleri ortaya koymak hem hemşirelerin sağlığını değerlendirmek hem de hemşirelik hizmetlerinin etkili ve verimli sunumunu yönetmek bakımından önemli bir halk sağlığı önceliğidir. Bu görüşten hareketle çalışmanın amacı hastanede çalışan hemşirelerde psikolojik sıkıntı düzeyini ve ilişkili faktörleri belirlemektir. Kesitsel tipteki çalışmanın evreni Irak'ın Babil kentinde yer alan Hilla Eğitim Hastanesi, Al Imam Al Sadiq Eğitim Hastanesi ve Murjan Medical City'de çalışan hemşirelerdir. Evrenin tamamına ulaşılması planlanmış olup Ocak-Mayıs tarihleri arasında gönüllü 315 hemşireyle araştırma yürütülmüştür. Veri,“Kişisel Bilgi Formu”ve“Kessler'in Psikolojik Sıkıntı Ölçeği (K6-PSÖ)”aracılığıyla toplanmıştır. Veri toplamak için hemşirelerin hastanede çalıştıkları birimler ziyaret edilmiştir. Araştırmanın yürütülebilmesi için Irak Babil Sağlık Müdürlüğü'nden etik onay ve kurum izni ve katılımcılardan bilgilendirilmiş olur alınmıştır. Araştırma verisi SPSS 25.0 paket programına işlenerek analiz edilmiş olup tanımlayıcı istatistiksel metotlar (sayı, yüzde, min-maks değerleri, ortalama ve standart sapma), Normal dağılıma sahip verilerde niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki bağımsız grup arasındaki fark için Mann Whitney U testi, ikiden fazla bağımsız grup karşılaştırılmasında ise Kruskal Wallis H testi uygulanmış ve fark bulunduğu durumda fark yaratan grubu bulmak için düzeltilmiş Bonferroni kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Psychological distress is stated that some clinical disorders may start, and if not intervened and persist for a few weeks, it may cause mental disorders such as depression and burnout syndrome. Nurses who take on roles for direct patient care constitute an important group of employees in terms of examining psychological distress situations. The aim of the study is to determine the level of psychological distress and related factors in nurses working in the hospital. The population of the cross-sectional study is the nurses working in three hospitals in the city of Babil, Iraq. It was planned to reach the entire population and the research was carried out with 315 volunteer nurses between January and May 2022. Data were collected through the“Personal Information Form”and“Kessler's Psychological Distress Scale (K6-PSÖ)”. The research data were descriptive statistical methods (number, percentage, min-max values, mean and standard deviation), Mann Whitney U test for the difference between two independent groups in the comparison of quantitative data in data with normal distribution, more than two independent In group comparison, Kruskal Wallis H test was applied and corrected Bonferroni was used to find the group that made a difference in case of difference. It was determined that the mean K6-PSS score was 19.26±6.14, the mean anxiety sub-dimension scores were 6.34±2.13 and the mean depression sub-dimension scores were 13.92±4.17. Psychological distress in nurses is high. In order to increase the psychological well-being of nurses, it is recommended to plan mental health protection and development activities on the variables determined to be related to the level of psychological distress