Perceived stress and related factors among nurses working in hospitals
Hastanelerde çalişan hemşirelerde algilanan stres ve ilişkili faktörler
  1. Tez No: 777417
  2. Yazar: MARWAH KAMAL SHUKUR AL-HAMAWNDY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
İş stresi hemşirelerin iş doyumu ve işe bağlılık gibi performanslarını etkileyebilecek sorunlardan biridir. Hemşirelerin ruh sağlığını etkileyen süreçleri ortaya koymak, hemşirelerin sağlığını değerlendirmek ve hemşirelik hizmetlerinin etkili sunumunu yönetmek bakımından önemli bir halk sağlığı önceliğidir. Bu bağlamda çalışmanın amacı, Irak'ta hastanelerde çalışan hemşirelerde algılanan stres düzeyini ve stresle ilişkili faktörleri değerlendirmektir. Araştırma evrenini Irak'taki Kerkük şehrinde bulunan Kerkük Çocuk Hastanesi, Kerkük Azadi Eğitim Hastanesi ve Kanser Merkezi'nde görev yapan 1384 hemşire oluşturmuştur. Örneklem seçiminde olasılığa dayalı örnekleme yöntemlerinden biri olarak kabul edilen basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmış olup hesaplama sonuçlarına göre örneklem sayısının en az 300 olması gerektiği sonucuna varılmıştır. Araştırmaya gönüllü 306 hemşire katılmıştır. Araştırmanın yürütülmesi için etik izin ve kurum izni alınmıştır. Veri; Kişisel Bilgi Formu ve Algılanan Stres Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Veri analizinde; tanımlayıcı istatistiksel metotları (sayı, yüzde, min-maks değerleri, ortalama ve standart sapma) kullanılmıştır. Ölçek güvenilirliğini test etmek amacıyla“Güvenilirlik Analizi”yapılmıştır. Kullanılan verilerin normal dağılıma uygunluğu test edilmiştir. Normal dağılıma sahip verilerde niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki bağımsız grup arasındaki fark için bağımsız örneklem t testi, ikiden fazla bağımsız grup karşılaştırılmasında ise tek yönlü varyans analizi uygulanmış ve fark bulunduğu durumda fark yaratan grubu bulmak için Bonferroni kullanılmıştır. Normal dağılıma sahip olmayan verilerde niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki bağımsız grup arasındaki fark için Mann Whitney U testi, ikiden fazla bağımsız grup karşılaştırılmasında ise Kruskal Wallis H testi uygulanmıştır. Normal dağılıma sahip olmayan sürekli değişkenler arasındaki ilişki Spearman korelasyon katsayısı ile incelenmiştir. Araştırmaya katılan hemşirelerin yaş ortalaması 31,35±7,85, hemşire olarak çalıştıkları yıl ortalaması 7,32±7,39 ve haftalık çalışma süresi ortalaması 46,77±7,01 saattir. Katılımcıların %56,5'i kadın ve %70,3'ü evlidir. Katılımcıların %56,2'si özellikli birimlerde çalışmakta iken %53,9'u sürekli gündüz vardiyasında çalışmaktadır. Katılımcıların %17,6'sı çalıştıkları birimde yeterli sayıda hemşire bulunduğunu, %52,3'ü hemşirelik dışı işlerin iş yükünü artırdığını ifade etmiştir. Araştırmaya katılan hemşirelerin Algılanan Stres Ölçeği puan ortalaması 30,09±6,33 olup %85'inin orta düzeyde stres yaşadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Background: Occupational stress is one of the problems that may interfere with nurses performance like job satisfaction and adherence. The current study aimed to assess This study aimed to evaluate the perceived stress levels and stress-related factors in nurses working in hospitals in Iraq. Aim of the study:. This study was conducted to evaluate the perceived stress levels and stress-related factors in nurses working in hospitals in Iraq. Methodology: The population of the study consisted of nurses working in Kirkuk Children Hospital, Kirkuk Azadi Training Hospital, and the Cancer Center in Kirkuk, Iraq. The total size of the population was 1,384 nurses, including 590 in Kirkuk Children Hospital, 667 in Kirkuk Azadi Training Hospital, and 127 in the Cancer Center. ). The minimum sample size that could represent a population of 1,384 nurses was calculated as 300 subjects when the study data were formulated according to the simple random sampling formula. A personal information form was created by the researcher following a review of the literature to determine the socio-demographic characteristics of the nurses, such as age, gender, marital status, number of children, educational status, financial status, name of the hospital, department, the status of working shifts, weekly working hours, presence of enough nurses in the department, and whether non-nursing tasks increased workload. Stress was assessed by using the 14-item version of the perceived stress scale (PSS). Each item on the PSS-14 is evaluated on a 5-point Likert-type scale with options ranging from never (0) to very often (4). Seven items (4th, 5th, 6th, 7th, 9th, 10th, and 13th items) containing positive statements are reverse scored. Scores on the PSS-14 range from 0 to 56, with a high score indicating high perceived stress. Cronbach's alpha coefficient of the scale is 0.84. Results: The current study showed that the mean age of the participants was 31.35±7.85, the mean work experience as a nurse was 7.32±7.39, and the mean weekly working hours was 46.77±7.01. It was determined that 56.5% of the participants were female, 70.3% were married, and that 35.6% did not have children. In addition, 95.4% of the participants had a diploma or a bachelor's degree, and 69.9% had more income than their expenses. While 56.2% of the participants worked in specialized units, 53.9% worked day shift permanently. Of the participants, 17.6% stated that there were enough nurses in their department, and 52.3% stated that non-nursing tasks increased their workload. The mean scores of the participants on the PSS were found to be 30.09±6.33. It was determined that 85% of them experienced a moderate level of stress. There is a significant differences between perceived stress of nurses and their educational level (t-test = 9.6; p value= 0.002). Conclusion: The study concluded that nurses experienced a moderate level of perceived stress. There is a significant differences between perceived stress of nurses and their educational level in which nurses with diploma or bachelor's degree exhibited more stress than those with master degree.