Bir eğitim gemisi olarak Savarona
Savarona as an exercise ship
- Tez No: 776896
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ÇAPA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Türk İnkılap Tarihi, Marine, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Cumhurbaşkanı tarafından kullanılması maksadıyla 1938 yılında Amerikalı milyarder Cadwalader'den satın alınan Savarona yatı, Atatürk'ün ölümünden sonra 1951 yılına kadar Cumhurbaşkanlığı yatı olarak kullanılmaya devam etmiştir. 1951 yılı ile 1986 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na, deniz öğrencilerinin uygulamalı eğitimleri esnasında kullanılması maksadıyla verilen yat, pek çok eğitim seyri ile protokol seyri görevine çıkmıştır.“Bir Eğitim Gemisi Olarak Savarona”konulu bu çalışmada, geminin Deniz Kuvvetlerine Komutanlığı'na verildiği 1951 yılından, hizmet dışına bırakıldığı 1986 yılına kadar icra edilen eğitim seyirleri incelenmiştir. Savarona hakkında daha önceden yapılmış çalışmalarda, yatın hangi şartlarda ve nasıl alındığı, Atatürk'ün yatta geçirdiği günlere ait hatıralar, yatın tarihçesi ve icra ettiği faaliyetler, anılar ve gazete arşivleri kullanılarak incelenmiştir. Bu çalışmada, Deniz Kuvvetleri'nin uygulamalı deniz uygulamalı deniz eğitimleri kapsamında geçmişten günümüze icra ettiği faaliyetler, uygulamalı deniz eğitimlerinden elde edilmesi umulan faydalara yönelik değerlendirmeler, Savarona yatının deniz okulları öğrencilerinin eğitim gemisi olarak kullanımı esnasında elde edilen tecrübeler belirtilmeye çalışılmıştır. Ayrıca diğer ülkeler tarafından öğrenci eğitimleri maksadıyla kullanılan okul gemileri de incelenmiş ve bir okul gemisinden neler beklendiğine yönelik değerlendirmelere ışık tutması amaçlanmıştır. Çalışma;“Deniz Harp Okulu'nda Denizcilik Eğitimleri”,“Savarona Yatı”ve“Okul Gemisi Olarak Savarona”başlıklarını kapsamaktadır. Savarona okul gemisi, 1951-1986 yılları arasında yaklaşık dört bin öğrencinin denizle ilk tanışmasına vesile olmuş, temel denizcilik eğitimlerini almalarını sağlamıştır. Savarona ile Açık Deniz Eğitimlerine katılmış öğrencilerin hafızalarında derin izler bırakmıştır. Yatın gezinti maksadıyla inşa edilmiş olması nedeniyle eğitim gemisi olarak kullanılması pek uygun olmasa da temel seyir eğitimleri, denizcilik eğitimleri ve yangın-yara savunma eğitimleri açısından fayda sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The Savarona yacht, which was purchased from the American billionaire Mrs. Cadwalader in 1938 for use by the President, continued to be used as the Presidential yacht until 1951, after Atatürk's death. The yacht, which was given to the Naval Forces Command between 1951 and 1986 for the purpose of using the naval students during their practical training, started to serve as a protocol cruise with many training courses. In this study titled“Savarona as a training ship”, the training cruises conducted from 1951 when the ship was given to the Naval Forces Command until 1986 when it was taken out of service were examined. In previous studies about Savarona; how and in which conditions the yacht was bought, the memories of Atatürk's days on the yacht, the history of the yacht and the activities she performed were determined by using memories and newspaper archives. In this study; unlike the book titled“Savarona: The Last Gift to Atatürk”published by Rıfat N. Bali and the master's thesis studies on“Atatürk's Yacht Savarona”prepared by Alaattin Arıkan, the activities carried out by the Naval Forces from past to present within the scope of applied naval training, and tried to state the evaluations regarding the expected benefits from their training, the experiences gained during the use of the Savarona yacht as a training ship for naval school students. In addition, school ships used by other countries for cadet training were also examined and it was aimed to shed light on the evaluations to be made about the skills expected from a school ship. Study covers the titles of“Maritime Training at the Naval Academy”,“Savarona Yacht”and“Savarona as a School Ship”. Between 1951-1986, the Savarona school ship was instrumental in introducing approximately four thousand cadets to the sea for the first time and provided them with basic maritime training. She left deep traces in the memories of the cadets who participated in the Open Sea Trainings with Savarona. Although the yacht was not suitable for use as a training ship since it was built for pleasure purposes, it provided benefits in terms of basic navigational training, maritime training and fire-fighting training.