Nurettin Topçu düşüncesinde iş ahlakı
Nurettin Topçu business ethics in thought
  1. Tez No: 776897
  2. Yazar: AYŞE AKYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJDET DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Hayatımızın her alanını kapsayan, insanlık ile birlikte var olan ahlak; doğru ve yanlışın, iyi ve kötünün ne olduğunu ayırt etmemizi sağlayan; felsefenin de bir bölümü olarak karşımıza çıkan normatif, kural koyucu bir ilimdir. İş ahlakı ise iş dünyasında, ahlaki ilkelerin ortaya koyduğu kurallar ve değerler sayesinde iş dünyasındaki davranışlarımıza rehberlik eden bir disiplindir. Cumhuriyet Döneminin önemli fikir adamlarından biri olan Nurettin Topçu, aynı zamanda düşünce tarihinde ahlak filozofu olarak bilinmektedir.“Ahlak, İsyan Ahlakı ve Ahlak Nizamı”gibi eserleri başta olmak üzere yazdığı pek çok eserinde ahlak konusuna özel olarak yer vermesi ve“Hareket”üzerine inşa ettiği felsefesini ahlak olgusu ile taçlandırması Topçu'yu ahlak filozofu yapan özelliklerdir.“Nurettin Topçu Düşüncesinde İş Ahlakı”adlı bu çalışmada; ahlak, etik gibi çeşitli felsefi kavramlar yardımıyla iş ahlakı, her yönü ile ele alınarak mahiyeti hakkında bilgi verilmektedir. Tarihimizde ve kültürümüzde iş ahlakı denilince ilk akla gelen ve uygulamalı olarak hayata geçirilen sistem Ahilik teşkilatıdır. İş ahlakının temelini oluşturan Ahilik sistemi sosyal ve ekonomik hayatı düzenler. Günümüzde iş ahlakı kavramının oluşması ve gelişmesinde Ahilik teşkilatının önemli bir rolü vardır. Topçu, eserlerinde ve genel felsefesinde iş ahlakını İslâmî bir bakış açısı ile yorumlamıştır. Bu çalışma ahlak filozofu Topçu'nun eserlerini referans alarak İslâmî bakış açısıyla ele aldığı iş ahlakı hakkındaki düşüncelerine yer vermeyi amaçlamaktadır
Özet (Çeviri)
Morality that covers all areas of our lives and exists with humanity; enabling us to distinguish between right and wrong, good and bad; It is a normative, prescriptive science that appears as a part of philosophy. Business ethics, on the other hand, is a discipline that guides our behavior in the business world, thanks to the rules and values set forth by moral principles. Nurettin Topçu, one of the important intellectuals of the Republic Period, is also known as a moral philosopher in the history of thought. His special emphasis on morality in many of his works, especially in his works such as“Morality, Morality of Rebellion and Moral Order”, and that he crowned his philosophy that he built on“Movement”with the moral fact are the characteristics that make Topçu a moral philosopher. In this study titled“Business Ethics in Nurettin Topçu's Thought”, information is given about the nature of work ethics by addressing all aspects of it with the help of various philosophical concepts such as morality and ethics. In our history and culture, the first thing that comes to mind when it comes to business ethics is the system Ahilik organization that has been implemented practically. The role of the Ahilik organization in taking the concept of business ethics in its current form cannot be found odd. Topçu interpreted business ethics from an Islamic perspective in his works and general philosophy. This study aims to include the thoughts of the moral philosopher Topçu on business ethics, which he handles with an Islamic perspective, with reference to his works.