Kiraz sapı ekstresi ile yeşil sentez yöntemi kullanılarak demiroksit nanopartiküllerin eldesi
Obtaining ironoxide nanoparticles using green synthesis with cherry stand extract
  1. Tez No: 776920
  2. Yazar: AYNUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE KIZILBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biochemistry, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Nanopartiküller farklı şekil, boyut ve yapıya sahip 1 nm ile 100 nm arasında değişen boyutlarda malzemelerdir. Metalik nanopartiküller, saf metallerden ve bunların bileşiklerinden oluşan optik, elektrik, katalitik, manyetik ve biyolojik aktiviteler gibi geniş bir dizi özellikleri ile tıpta tanı ve tedavide, ilaç salınım sistemlerinde ve atık su arıtmadaki uygulamaları ile oldukça ilgi görmektedir. Demir oksit nanopartiküller çevre kirliliğiyle mücadele edebilecek umut verici yapılardır. Çevresel iyileştirmede nano ölçekli sıfır değerlikli demire olan ilgi, nano ölçekli demirin geniş bir yüzey alanı/hacim oranına sahip olması nedeniyle artmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı yeşil sentez yöntemi ile kiraz bitki ekstraklarını kullanarak demiroksit nanopartiküllerinin sentezlenmesi, karakterizasyonu ve sentezlenen demiroksit nanopartikülleriyle metilen mavisinin atık sularda giderilmesi için adsorbant olarak kullanımını içermektedir. Bitki bazlı fitokimyasalların nanopartiküllerin genel sentezinde ve mimarisinde kullanılması, doğa bilimleri ve nanoteknoloji arasında yeşil nanoteknoloji olarak anılan önemli bir yaklaşım sunar. Bitki gövde veya yaprakları kullanılarak gerçekleştirilen yeşil sentez yöntemi hızlı, ekonomik ve basit bir yöntemdir. Çalışma kapsamında yeşil sentez ile üretilen demiroksit nanopartiküller Ultraviyole spektrofotometresi, X-ışını kırınımı kristalografisi, Fourier transform infrared spektrofotometresi, Taramalı elektron mikroskobu, Zeta potansiyel boyut analizleri ile karakterize edilmiş ve metilen mavisinin demiroksit nanopartiküllerinin üzerine adsorpsiyonu incelenmiştir. Bu çalışma, biyojenik yaklaşımların önemini, biyouyumlu, çevre dostu ve ekonomik yeşil malzemelerin uygulamalardaki rolünü vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Nanoparticles are materials with different shapes, sizes between 1-100nm and structures. Metallic nanoparticles, with a wide array of properties such as optical, electrical, catalytic, magnetic and biological activities consisting of pure metals and their compounds, attract lots of attention with their applications in medicine, diagnosis and treatment, drug release systems and wastewater treatment. Iron oxide nanoparticles are promising structures that can deal with environmental pollution. Interest in nanoscale zerovalent iron in environmental rehabilitaion is rising because nanoscale iron has a large surface area to volume ratio. The aim of this thesis study is the synthesis and characterization of iron oxide micro and nanoparticles by using cherry plant extracts by green synthesis method and the use as an adsorbent for the removal of methylene blue in wastewater. The use of plant based phytochemicals in the general synthesis and architecture of nanoparticles offers an important approach among natural sciences and nanotechnology, referred to as green nanotechnology. The green synthesis method using plant stems or leaves is a fast, economical and simple method. Within the scope of the study, the iron oxide micro/nanoparticles produced by green synthesis were characterized by Ultraviolet spectrophotometer, X-ray diffraction crystallography, Fourier transform infrared spectrophotometer, Scanning electron microscope, Zeta potential size analysis and the adsorption of methylene blue on iron oxide micro/nanoparticles was investigated. This study highlights the importance of biogenic approaches and the role of biocompatible, environmentally friendly and economical green materials in applications.