Türkiye'de kırmızı mercimek üretiminin ekonomik açıdan sürdürülebilirliğinin incelenmesi
Investigation of the economic sustainability of red lentil production in Turkey
- Tez No: 776933
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET REŞİT SEVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Baklagiller grubunda yer alan mercimek, zengin içeriğiyle önemli bir besin kaynağıdır. Besin değerinin yüksek olmasının yanı sıra iyi bir azot bağlayıcı olduğu için toprağa gübre atılmasına gerek bırakmaz ve nadasa bırakılan alanların azalmasına yardımcı olmaktadır. Mercimek Türkiye'de üretim ve tüketim açısından büyük öneme sahip olup, Dünya ticaretinde de önemli bir konumdadır. Bu çalışmada 1961-2021 yıllarındaki mercimek hasat edilen alanı, üretim miktarı ve verim değerleri alınarak Box-Jenkins Metodu (ARIMA), zaman serilerindeki değişiklikleri dikkate alarak geleceğe yönelik tahminler yapılmıştır. Bu kapsamda; hasat edilen alanı, üretim miktarı ve verim FAO ve TÜİK, dış ticaret yani ithalat ve ihracat verileri için UN Comtrade ve FAO veri tabanlarından yararlanmıştır. Türkiye'de 1961-2021 yılları arasındaki üretim alanı, üretim miktarı ve verim verileri kullanılarak koşulan ARIMA modellemesi sonucunda modeli sonucunda Türkiye'de mercimek önümüzdeki 5 yıl hasat edilen alan ilk önce artış olacağı sonrasında azalışa geçeceği, üretim miktarı ise giderek artacağı verim ise ilk önce artıp sonra azalacağı öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Lentil, which is in the legume group, is an important food source with its rich content. In addition to its high nutritional value, it does not require fertilizer to be added to the soil because it is a good nitrogen binder and helps to reduce the fallow areas. Lentils have a great importance in terms of production and consumption in Turkey and have an important position in world trade. In this study, lentil harvested area , production amount and yield data for the years 1961-2021 were taken into account, and future predictions were made by taking into account the changes in the Box-Jenkins Method (ARIMA) time series. In this context; harvested area, production amount and yield FAO and TUIK benefited from UN Comtrade and FAO databases for foreign trade, that is, import and export data. As a result, it is predicted that the harvested area of lentils in Turkey for the next 5 years will first increase, then decrease, the production amount will increase gradually, and the yield will first increase and then decrease.