Bazı zinnia çeşitlerinde çiçeklenme özelliklerinin ve kendileme protokolünün araştırılması
Investigation of flowering characteristics and inbreeding protocol in some zinnia cultivars
- Tez No: 776934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİHE KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada 16 zinnia çeşidinin çiçek, çiçeklenme dönemi ve polen ile ilgili bazı özelliklerinin belirlenmesi ve bu çeşitler için uygun kendileme yönteminin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Çiçek özellikleri olarak çiçeklerin katmerlilik durumu, kapitulumun katman sayısı, kapitulum oluşum süreci ve her bir kapitulumun tüpsü ve dilsi çiçekcik sayısı belirlenmiştir. Çiçeklenme dönemi özellikleri açısından ise ilk, %50, tam ve yan çiçeklenme dönemleri değerlendirilmiştir. Polen özellikleri için canlılık ve çimlenme yüzdeleri belirlenmiştir. Çalışmada yer alan zinnia çeşitlerinin iki farklı kendileme yöntemi ile tohum bağlaması sağlanmıştır. Kendilenen bitkilerden elde edilen tohumların sayı, ağırlık ve boyut (en ve boy) gibi bazı özellikleri değerlendirilmiştir. Tüpsü çiçeklerden elde edilen tohum sayısı bakımından sarsma yönteminin, fırça yöntemine göre daha etkili olduğu, dilsi çiçek kaynaklı tohum sayısı bakımından ise fırça yönteminin daha başarılı olduğu tespit edilmiştir. Toplam tohum sayısı ve ağırlığı bakımından çiçek sarsma yöntemi ile daha başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Ayrıca, bu iki özellik açısından Dreamland Coral çeşidi daha ön plana çıkmıştır. Tohum en ve boy değerlerine göre en yüksek sonuçlar, Dreamland ve Zesty serilerine ait çeşitlerde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been objected to determine some characteristics that deal with the flower, flowering period and pollen of sixteen zinnia cultivars and to reveal the appropriate inbreeding method for these varieties. We determined the doubleness status of flowers, the layer numbers of the capitulum, the capitulum formations process and the number of tubular and ray florets of each capitulum as the flower features. The first, 50%, full and lateral flowering times were evaluated to determine flowering period characteristics. The percentage of viability and germination was determined for pollen characteristics. It has been seed-set on zinnia cultivars, which are included in the study, by two different hand-pollination methods. Some features of the seeds obtained from hand-pollinated plants were evaluated such as the number, weight and dimension (width and length). In terms of seed number obtained from the pollinated tubular florets, the flower shaking method was more effective than the method of pollen transmits by brush while to seed number from the pollination of ray florets, pollen transmission by brush was found more successful. We obtained more successful results in the terms of the total number and weight of seeds by the flower shaking method. Besides, Dreamland Coral has been a more prominent cultivar in terms of these two features. According to the values of the width and length of seeds, the highest results were obtained in cultivars of the Dreamland and the Zesty serials.