İtalya'nın Libya politikası
Italy's Libya policy
- Tez No: 776947
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ATATORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Libya'da İtalyan sömürgeciliğinin başladığı 1911 yılından günümüze kadarki süreçte İtalya, bu ülkeye karşı değişkenlik gösteren politikalar izlemiştir. Söz konusu politikalar, İtalya'da ortaya çıkan gelişmelerden etkilenmekle birlikte özünde pragmatist bir yaklaşıma dayanmış ve İtalya'nın enerji, ticaret, göç ve güvenlik çıkarları ön planda tutulmuştur. Bu yaklaşım, gerek Libya'da Kaddafi döneminde gerekse Kaddafi sonrasındaki iç savaş döneminde sürmüştür. Libya'da daimi barış, güvenlik ve istikrarın sağlanmasının İtalya'nın çıkarları açısından ne derece önemli olduğu iç savaşla birlikte yeniden anlaşılmıştır. Bu çalışmada İtalya'nın Libya üzerindeki çıkarları dikkate alınarak tarihsel süreç içerisinde Libya'ya karşı izlediği politikalar çeşitli boyutlarıyla ele alınacak, bu politikalar gerekçe ve yansımalarıyla birlikte ifade edilecektir. Sömürge döneminden bu yana Libya'da yaşanan gelişmeler açıklanacak ve bu gelişmeler ışığında İtalya'nın Libya politikası değerlendirilecektir. Ayrıca İtalya'nın Libya'ya yönelik sömürge ve sonrasındaki dönemlerde sergilediği yaklaşım göz önünde tutularak Libya'nın geleceği ve istikrarı için ne gibi roller üstlenebileceği, nasıl bir politika izleyebileceği üzerine çeşitli öngörülerde bulunulacaktır. Literatür taraması yönteminin kullanıldığı bu çalışmada Türkçe eserlerin yanı sıraİngilizce, İtalyanca ve Fransızca kaynaklardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
During the period which lasted from 1911, when Italian colonialism began in Libya, until today Italy has pursued varying policies with respect to this country. Although these policies were influenced by the developments that emerged in Italy, they were in essence based on a pragmatic approach and Italy's interests on energy, trade, migration and security matters were prioritized. This approach continued both during the Gaddafi era and the post-Gaddafi civil war period in Libya. Together with the civil war, it was seen once again how important it would be to ensure permanent peace, security and stability in Libya for the interests of Italy. In this study, taking into account the interests of Italy on Libya, Italy's policies towards Libya in the historical process will be covered in various dimensions and these policies will be discussed with their justifications and reflections. The developments in Libya since the colonial period will be explained and in light of these developments, Italy's Libya policy will be evaluated. In addition, taking Italy's approach towards Libya during the colonial and post-colonial period into consideration, various perspectives will be shared on what kind of roles Italy can play and what kind of policies it can carry out for Libya's future and stability. Literature review method was utilized and resources in Turkish, English, Italian and French languages published in various countries were used in this study.