Akut koroner sendrom olmayan hastalarda koroner anjiyografi yapılma nedenlerinin ve sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the reasons and results of coronary angiography in patients without acute coronary syndrome
- Tez No: 776948
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN DURSUNOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Koroner arter hastalığı ülkemizde ve dünyada mortalitenin önde gelen sebeplerinden biridir. Bu çalışma ile kliniğimizde AKS ön tanısı bulunmayan hastalardaki KAG endikasyonlarını ve sonuçlarını inceledik. Böylece KAG endikasyonlarının kılavuzlara uygunluğunun belirlenmesini ve oluşabilecek komplikasyonların azaltılması amaçlanmıştır. Çalışmaya 01 Ocak 2019 ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında AKS ön tanısı olmayan 1523 hasta dahil edilmiştir. Hastalara ait demografik, klinik, laboratuvar, görüntüleme verileri ve tedavilerine ilişkin bilgiler hastane kayıtlarından retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 62,0 ± 11,0 yıl ve %62,4'ü erkek olarak bulunmuştur. Koroner anjiyografi sonucunda tüm hastaların (n=1523) 1139'unda (%74,8), daha önceden KAH tanısı ya da öyküsü olmayan (n=1000) 624 hastada (%62,4) KAH saptanmıştır. Hastaların (n=1523) 40'ında (%2,6) LMCA'da ciddi darlık, 272'sinde (%17,8) bir damar hastalığı, 266'sında (%17,4) iki damar hastalığı, 179'unda (%11,7) üç damar hastalığı saptanırken; 329 hastaya (%21,6) PKG yapılmış ve 181 hastaya da (%11,9) KABG önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease (CAD) is one of the major disease causes of mortality in our country and the world. In this study, we examined the indications and results of coronary angiography in patients with no history of acute coronary syndrome (ACS) in our institute. We aimed to determine the compliance of coronary angiography practices with the guidelines, to reduce possible complications and health care costs. Between January 1st 2019 and December 31st 2020, 1523 patients without a preliminary diagnosis of ACS were included in this study. Demographic, clinical, laboratory, imaging data and information about the treatments of the patients were reviewed retrospectively. The mean age was 62.0 ± 11.0 years and 62.4% were male. CAD was detected in 1139 patients (74.8%) (n=1523) and in 624 patients (62.4%) without a previous history of CAD (n=1000). Severe stenosis of the LMCA was detected in 40 patients (2.6%), one vessel disease in 272 patients (17.8%), two vessel disease in 266 patients (17.4%) and three vessel disease in 179 patients (11.7%); Percutaneous coronary intervention (PCI) was performed in 329 patients (21.6%), while coronary artery bypass graft surgery (CABG) was recommended in 181 patients (11.9%).