Doğu Akdeniz bağlamında Türkiye-Libya ilişkileri
Turkey-Libya relations in the context of the eEastern Mediterranean
  1. Tez No: 677749
  2. Yazar: ANIL KANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELALETTİN SENCER İMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında Doğu Akdeniz Bağlamında Türkiye-Libya İlişkileri incelenecektir. Türkiye ile Libya arasındaki ilişkilere bakıldığında tarihsel bir bütünlüğün olduğu görülmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde Libya'nın tarihi hakkında bilgi verilecektir. Osmanlı Döneminde Libya, Libya'ya İtalyan saldırısı, Libya'nın bağımsızlığını kazanma süreci ve Libya'nın bağımsızlık süreci, Ömer El-Muhtar dönemi , Şeyh Şenusi ( Ahmed Şerif) dönemi, Muammer Kaddafi dönemi ve Kaddafi'nin devrilmesi süreçleri analiz edilecektir. Çalışmanın İkinci Bölümünde Libya'daki aşiretlerden, Kaddafi'nin Devrilmesi, Libya'ya Nato müdahalesi, Kaddafi Sonrası Durum, Libya'da ki halihazırdaki hükümetler , Dış güçlerin Libya'ya etkisinden bahsedilecektir. Üçüncü Bölümde ise Libya'nın coğrafi ve stratejik konumu, ve Doğu Akdeniz anlatılacaktır. Doğu Akdeniz'in enerji potansiyeli, ekonomik stratejik ve askeri önemi değerlendirelecektir. Türkiye'nin Doğu Akdeniz tezleri ve Mavi Vatan politikası açıklanacaktır. Türkiye-Libya ilişkileri ile imzalanan Türkiye Libya Deniz yetki anlaşmasının uluslararası alanda etkileri değerlendirilecektir. Çalışmanın sonuç bölümünde genel bir özet yapıldıktan sonra Doğu Akdeniz sorunu ,Türkiye Libya ilişkilerinin geleceği açıklanacaktır. Bunlara ek olarak Yunanistan- Mısır Meb Antlaşması İmzalaması, Avrupa'ya Göç Sorunu , Kuzey Afrika Üzerinden İtalya'ya Göç ve Libya'daki Türk Müteahhitlik Şirketlerinin, Libya Devletin Alacak Sorunu konuları da eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Turkey-Libya Relations in the Context of the eastern Mediterranean will be examined. Referring to relations between Turkey and Libya appears to be a historical integrity.In the first part of the study, information will be given about the history of Libya. Libya duringtheOttomanPeriod, theItalianattack on Libya, Libya'sindependenceprocess, theOmar al-Mukhtar period, the Sheikh Şenusi (AhmedSharif) period, the Muammar Gaddafi period and the overthrow of Gaddafi will be analyzed. In these second part of the study, the tribes in Libya, the overthrow of Gaddafi, the Nato intervention in Libya, the situation after Gaddafi, the current governments in Libya, the influence of foreign powers on Libya will be discussed. In the third chapter, the geographical and strategic location of Libya and the Eastern Mediterranean will be explained. The energy potential of the Eastern Mediterranean will be evaluated, its economic strategic and military importance.Blue Homeland thesis and the Eastern Mediterranean, Turkey's policy will be explained.Turkey-Libya relations in the international arena will be evaluated the effects of Turkey signed an agreement with the authority of the Libyan Sea.After an overview on the conclusion of the study Eastern Mediterranean issue, Turkey will be described in future of Libya relations.In addition to these, the issues of Greece – Egypt Exclusive Economic Zone Treatment Signing , Immigration to Europe and Immigration to Italy via North Africa and The Problem of Turkish Contracting Companies In Libya to receive the state of Libya have been added.