Sanatta travma ve beden
Trauma and the body in art
- Tez No: 776957
- Danışmanlar: PROF. REFA EMRALİ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
“Sanatta Travma ve Beden”başlıklı bu raporda travma kavramının geçmişten günümüze kadar çeşitli sanat dallarında nasıl farklı yollarla anlatıldığı, sıkışmışlık, kırılganlık, yalnızlık gibi ruhsal durumların beden kavramı üzerinden plastik sanatlar alanında nasıl ele alındığı araştırılmıştır. Bu çalışmada sanat bağlamında şiddet sonucu ortaya çıkan travmanın etkileri, bu etkiler ile birlikte nasıl hayatı idame ettirdiğimizi ve bize ne hissettirdiğine dair kişisel araştırmalar sunulmuştur. Travmanın kökeni ve çıkış noktası kapitalizm, şiddet, dışavurumculuk kavramlarıyla zenginleştirilmiş, bu doğrultuda sanat alanında beden üzerinden farklı biçimlendirmelerle olgunlaşması sağlanmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde travmaya neden olan şiddet olgusunun, ne türden biçimlerde karşımıza çıktığı ve birey üzerinde etkileri anlatılmıştır. Devamında bu etkiler dışavurumculuk kavramı ile farklı sanatçı çalışmaları üzerinden örnekler ile sunulmuştur. Araştırmanın ikinci bölümünde ise kapitalizm olgusu ile modernizm sonrası sanat irdelenmiştir. Bunalımların, ruhsal sıkıntıların bireyi modern dünyadan nasıl kopardığı, postmodern filozoflardan örnek söylemler doğrultusunda açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise, travma kavramı ve beden ilişkisinin plastik sanatlara yansımaları, sanatçılardan örnek çalışmalar ile açıklanmıştır. Son olarak dördüncü bölümde, tüm bu kavram ve olgular dahilinde ortaya çıkan çalışmanın sonucunda, travma kavramının, heykel alanında beden üzerindeki yansımaları ve biçimleri, çalışmalarda kullanılan malzeme ile ilişkisi gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this report titled“Trauma and the Body in Art”, it has been investigated how the concept of trauma has been explained in different ways in various branches of art from past to present, and how mental states such as stuckness, fragility, loneliness are handled in the field of plastic arts through the concept of body. In this study, personal research on the effects of trauma resulting from violence in the context of art, how we sustain life with these effects and how they make us feel are presented. The origin and starting point of trauma has been enriched with the concepts of capitalism, violence and expressionism, and in this direction, it has been matured with different forms through the body in the field of art. In the first part of the research, the phenomenon of violence that causes trauma, what kind of forms it appears in and its effects on the individual are explained. Subsequently, these effects were presented with examples through the concept of expressionism and the works of different artists. In the second part of the research, the phenomenon of capitalism and post-modernist art were analyzed. How depressions and mental troubles detach the individual from the modern world is explained in line with sample discourses from postmodern philosophers. In the third part, the concept of trauma and the reflections of the relationship between the body and plastic arts are explained with sample works by artists. Finally, in the fourth part, as a result of the study that emerged within all these concepts and facts, the reflections and forms of the concept of trauma on the body in the field of sculpture and its relationship with the material used in the works are shown.