Hipermobilitesi olan ve olmayan çocuklardaki düz tabanlığın statik ve kinetik açıdan yürüme analizi ile karşılaştırılması
Comparison of flat footed children with and without hypermobility by static and kinetic gait analysis
  1. Tez No: 776956
  2. Yazar: CELAL ALP VURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN GÜNENÇ BEŞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Hipermobilite, çocuklarda tek başına ya da diğer hastalıklarla birlikte ortaya çıkabilen bir klinik durumdur. Bu çalışmanın amacı, hipermobilitesi olan ve olmayan çocuklardaki düz tabanlığın statik ve kinetik açıdan yürüme analizi ile karşılaştırılmasıdır. Araştırma Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yürütülmüştür. Çalışmaya 5-11 yaş aralığında (Ort ± SD = 8,14±1,91) 50 sağlıklı, 50 hipermobilitesi olan, 100 katılımcı dahil edilmiştir. Vücudun uzaydaki hareketi Adım analiz ve Yer Kuvveti Ölçümü (kuvvet levhaları) yöntemleri ile incelenmiştir. Gövdenin, pelvisin, bacakların ve ayakların her üç plandaki eklem açıları, lineer ve açısal hız ve ivmeleri ölçülüp, sayısal veri olarak kaydedilmiştir. Bir yazılım programı ile (Milletrix Applicazione, Diagnostic Support S.R.L.) hasta üzerindeki işaret cihazlarından yansıyan sinyallerin uzaydaki yer değişimi ile eklem açısındaki değişiklik hesaplanmıştır. Yürüme sırasında, bir zaman biriminden diğer zaman birimine olan yer değişiminden hız, hız değişiminden ise ivme hesaplanmıştır. Kinematik veriler, optik kameralar, üzerinde alıcılar bulunan yürüme yolları ve elektrogonyometreler kullanılarak kayıt edilmiştir. Pedobarografik incelemede ayağın basınç noktaları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hypermobility is a clinical condition that can occur alone or in combination with other diseases in children. The aim of this study was to compare the static and kinetic gait analysis of flat feet in children with and without hypermobility. The research was carried out at Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Anatomy and Health Sciences University, Ankara, Turkey and Sami Ulus Gynecology, Child Health and Diseases Training and Research Hospital. A total of 100 children comprised of 50 healthy and 50 hypermobile participants ranged between 5-11 years (X±SD = 8.14±1.91) were included into the current study. The motion of the body in space has been studied by Step analysis and Ground Force Measurement (force plates) methods. Joint angles, linear and angular velocities and accelerations of the trunk, pelvis, legs and feet in all three planes were measured and recorded as a numerical data. A software program (Milletrix Applicazione, Diagnostic Support S.R.L.) calculated the change in joint angle with the displacement of the signals reflected from the pointing devices on the patient in space. During walking, velocity was calculated from the displacement from one time unit to the other time unit, and acceleration was calculated from the velocity change. Kinematic data were recorded using optical cameras, walkways with sensors, and electrogoniometers. In the pedobarographic examination, the pressure points of the foot were determined.