Topluluk duygusu ve kaygı ilişkisi: Topluluk duygusu tanımlayıcıları ölçeğinin Türkçe'ye uyarlanması ve sosyal medya kullanıcıları üzerine keşifsel bir araştırma
The relationship between sense of community and anxiety: Adaptation of the sense of community descriptors scale into Turkish and an exploratory study on social media users
  1. Tez No: 777000
  2. Yazar: EZGİ KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN AKIN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Mevcut araştırmada, Topluluk Duygusu ve Sosyal Medya ile Kaygının ilişkisi araştırılmıştır. Ayrıca topluluk duygusu, kaygı ve umutsuzluğun birbirleri üzerindeki yordayıcı rolleri incelenmiştir. Bu hedef doğrultusunda, ilk olarak Topluluk Duygusu Tanımlayıcıları Ölçeği (TDTÖ) Türkçeye uyarlanmış ve geçerlik güvenirlik çalışması yapılmıştır. Ölçek uyarlama aşamasında psikiyatrik tanı almamış toplam 335 katılımcıya ulaşılmıştır. Bu aşamada veri toplama araçları olarak Genel Aidiyet Ölçeği (GAÖ), Sosyal Güvende Hissetme ve Memnuniyet Ölçeği (SGHMÖ), UCLA Yalnızlık Ölçeği (UCLA YÖ) ve Pozitif Negatif Duygu Ölçeği (PNDÖ) verilmiştir. Ana çalışma kapsamında ise psikiyatrik tanı almamış ve sosyal medya kullanan 323 katılımcı çalışmaya dahil edilmiştir. Ana çalışmada veri toplama araçları olarak Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği (DSKÖ), Topluluk Duygusu Tanımlayıcıları Ölçeği (TDTÖ) ve Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ) verilmiştir. Katılımcılardan toplanan veriler, veri setine uygun şekilde SPSS programı ile analize alınmıştır. Analiz sonuçlarına göre, TDTÖ'nün psikometrik özelliklerinin oldukça tatmin edici düzeyde olduğu görülmüştür. Ayrıca topluluk duygusu, kaygı ve umutsuzluk arasında ilişki olduğu da saptanmıştır. Çalışma, sosyal medyanın topluluk duygusu ve kaygıda önemli farklılıklar yarattığını göstermektedir. Ayrıca topluluk duygusu, kaygı ve umutsuzluğun birbirlerini yordayıcı gücü olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgular güncel alanyazın kapsamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, the relationship between Sense of Community and Social Media and Anxiety was investigated. In addition, the predictors of sense of community, anxiety and hopelessness on each other were examined. In line with this goal, Sense of Community Descriptors Scale (SCD) was adapted into Turkish and a validity and reliability study was conducted. In the scale adaptation phase, a total of 335 participants who did not have a psychiatric diagnosis were reached. At this stage, General Belongingness Scale (GBS), Social Safeness and Pleasure Scale (SSP), UCLA Loneliness Scale (ULS) and Positive Negative Affect Scale (PANAS) were given as data collection tools. Within the scope of the main study, 323 participants who did not receive a psychiatric diagnosis and used social media were included in the study. In the main study, the State-Trait Anxiety Scale (STAS), Sense of Community Descriptors Scale (SCD), and Beck Hopelessness Scale (BHS) were given as data collection tools. The data collected from the participants were analyzed with the SPSS program in accordance with the data set. According to the results of the analysis, the psychometric properties of the scale was found as satisfactory. Also, it was determined that there was a relationship between sense of community, anxiety and hopelessness. The study shows that social media creates significant differences in sense of community and anxiety. In addition, it was concluded that sense of community, anxiety and hopelessness predicted each other. Findings from the study were discussed in the current literature.