Çukurova bölgesi doğal yayılım alanlarındaki zakkum (Nerium oleander L.) popülasyonlarının morfolojik karakterizasyonu
Oleander (Nerium oleander L.) in the natural distribution areas of the Çukurova region morphological characterization of their populations
  1. Tez No: 777001
  2. Yazar: OĞUZHAN EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİHE KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, genotipsel farkların zakkum bitkisinin (Nerium oleander L.) morfolojik, fizyolojik ve anatomik özellikleri üzerine etkileri, lokasyon kaynaklı oluşan fenotipik farklar ve bu lokasyonlardan elde edilen zakkum genotiplerinin köklenme performansları araştırılmıştır. Farklı genotiplerden (Alata, Çamlıyayla, Feke, Yenice ve Yumurtalık) alınan çelikler üzerinde morfolojik ve fizyolojik parametrelerle köklenme performansları değerlendirilmiştir. Deneme sonunda Alata genotipinde morfolojik gözlemlerde, morfolojik ölçümlerde ve köklenme performansında diğer genotiplere göre başarı sağlamıştır. Çalışma sonucu, zakkum bitkisinde lokasyon kaynaklı morfolojik ve fizyolojik parametrelerle, köklenme performansında farklılıklar oluştuğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the genotypic differences of oleander plant (Nerium oleander L.) effects on morphological, physiological and anatomical characteristics, phenotypic differences caused by location and rooting performance of oleander genotypes obtained from these locations were investigated. The rooting performances of the cuttings taken from different genotypes (Alata, Çamlıyayla, Feke, Yenice and Yumurtalık) were evaluated with morphological and physiological parameters. At the end of the experiment, the Alata genotype was superior to other genotypes in morphological observations, morphological measurements and rooting performance. As a result of the study, it was determined that there are differences in rooting performance with morphological and physiological parameters caused by location in the oleander plant.