The United States and Iran: The Story of the diplomats and revolutionaries and how they constitute the agents and structures
Amerika Birleşik Devletleri ve İran: Diplomatların ve devrimcilerin aktör ve yapıları nasıl oluşturduklarının hikayesi
- Tez No: 776999
- Danışmanlar: PROF. DR. KATERİNA DALACOURA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: London School of Economics and Political Science
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu tez 1979 İran Devrimi'nin oluşturan faktörlerin arasında ABD'yle ilişkilerle ilgili olanlarına odaklanmaktadır. İran'ın yakın tarihindeki ABD ile işbirliği, askeri ve iktisadi yakınlaşma ve yardımlaşmanın devrime giden süreçte farklı aktörleri nasıl etkilediğini ele almaktadır. ABD-İran ilişkisinin ülke içinde bazı aktörleri desteklediği, bazılarını ise zayıflattığını ve devrimci sürecin devireceği bazı yapıların ortaya çıkmasını sağladığını iddia etmektedir. Burada Wendt'in Uİ kuramlarından da faydalanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the factors that led to the Iranian Revolution of 1979 and the importance of the relations with the US within those factors. It is examining how the alliance with the US, US military and economic aid, affected different actors involved in the revolutionary process. It is arguing that this relationship has supported some actors, while undermining others and led to the formation of structures that the revolution was going to overthrow. It is partially using Wendt's constructivist theories in the process.