Şırnak ili akrep (Arachnida: Scorpiones) faunası
Detection of the Şırnak scorpion (Arachnida: Scorpiones) fauna
  1. Tez No: 777008
  2. Yazar: RIDVAN KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHİN TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada Şırnak İli Akrep Faunası ve bu akreplerin zoocoğrafik yayılışları ile birlikte bazı ekolojik ve biyolojik özellikler araştırılmıştır. Şırnak il sınırları içindeki ilçeler, köyler, dağ lık alanlar düzlükler vadiler ve platolar çalı`ma arazisi olarak kullanılmı`tır. Örnekler gece ve gündüz yapılan arazi çalışmalarında 25-30 cm9lik pensler ile yakalanmıştır. Gece çalışmasında UV fenerleri kullanılmıştır. Gündüzleri ise ta` altı çalı`ılmı`tır ve bazı türler için mumlu ip kullanılmıştır. Arazi çalışmaları sonucu 27 lokalitededen 2251 örnek toplanmıştır. Toplanan örnekler % 75' lik alkol içerisine alınmıştır. Çıplak göz ve mikroskopla 1ncelenen örnekler 3 familyaya ait 6 farklı tür olarak belirlenmiştir. Buthidae (C.L. Koch, 1837) familyasında Hottentotta saulcyi (Simon, 1880), Androctonus turkiyensis (Yağmur, 2021), Mesobuthus mesopotamicus (KovaZík ve ark., 2022) ve Compsobuthus matthiesseni (Birula,1905); Scorpionidae (Peters, 1862) familyasında Scorpio kruglovi (Ehrenberg, 1829); Iuridae (Thorell, 1876) familyasında Calchas kosswigi (Yağmur, 2013) türleri tanımlanmı`tır. Ayrıca bu çalışmada Şırnak il sınırları içinde tespit edilen ve Androctonus crassicauda (Olivier, 1807) olarak bilinen türün aslında Yağmur (2021) tarafından Şanlıurfa' da tesbit edilen Androctonus turkiyensis olduğu ilk kez kaydedilmiştir. ANAHTAR KEL1MELER: Akrep, Fauna, Zoocoğrafik, Biyolojik, Şırnak
Özet (Çeviri)
In this study, Şırnak Scorpion Fauna and their zoogeographic distribution as well as some ecological and biological characteristics of these scorpions were investigated. Samples were collected from 27 different localities, including districts, villages, mountainous areas, plains, valleys and plateaus within the borders of _ırnak Province. The specimens were caught with 25-30 cm forceps during field studies during the day and night. UV flashlights were used in night work. During the day, the stone was looked under, and waxed rope was used for some species. As a result of field studies, 2251 samples were collected from 27 localities. Species were identified in the laboratory by taking the collected samples into 75% alcohol. Scorpions, which were examined with the naked eye and microscope, were determined as 6 different species belonging to 3 families. Hottentotta saulcyi (Simon, 1880), Androctonus turkiyensis (Rain, 2021), Mesobuthus mesopotamicus (KovaZík ve ark., 2022) and Compsobuthus matthiesseni (Birula, 1905) in the family Buthidae (Koch, 1837); Scorpio kruglovi (Ehrenberg, 1829) in the family Scorpionidae (Peters, 1862); Calchas kosswigi (Yağmur,2013) species were defined in the family Iuridae (Thorell, 1876). In addition, in this study, it was recorded for the first time that the species known as Androctonus crassicauda (Olivier, 1807), which was identified within the borders of Şırnak province, was actually Androctonus turkiyensis, which was detected in Şanlıurfa by Yağmur (2021). KEYWORDS: Scorpion, Fauna, Zoogeography, Biological, Şırnak