Şırnak ili hanehalkı tüketim harcamaları analizi
Analysis of sirnak provincial household consumption expenditures
- Tez No: 636152
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SAMİ OĞUZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada, Şırnak ilinde kentsel alanda yaşayan hanehalklarına yönelik tüketim harcamalarının analiz edilmesi amaçlanmıştır. Bir diğer deyişle Şırnak ilindeki hanehalkları için gelir-tüketim arasındaki ilişki araştırılmaktadır. Literatüre bakıldığında bu ilişkinin Engel Kanunu ile teorik temelini bulduğu görülmektedir. Engel Kanunu'na göre gelir seviyesi yükseldikçe bütçe içerisinde gıda harcamalarına ayrılan pay oran olarak azalmaktadır. Engel Kanununun geçerliliğinin araştırıldığı bu çalışmada gerekli veriler anket yöntemiyle elde edilmiştir. Yüz yüze yapılan görüşmeler sonucunda 382 adet kullanılabilir anket elde edilmiştir. Çalışma Şırnak ilinde yapılmıştır. İlin nüfus yapısı, hane tipi, hanehalkı büyüklüğü gibi kavramları ülke geneli ile kıyaslandığında farklılık göstermektedir. Ayrıca ilde benzer çalışma yapılmamış olması bu çalışmanın yapılmasını önemli kılmıştır. 12 ana harcama grubu için analizlerin yapıldığı çalışmanın sonuçlarına göre, gelir düzeyi arttıkça gıda harcamalarına ayrılan payın azaldığı ortaya konmuştur. Bu ise Engel Kanunu'nun Şırnak için geçerli olduğu anlamına gelmektedir. Engel Kanunu'nun yanı sıra tüm harcama grupları için esneklikler hesaplanmış ve esneklik katsayılarına göre mallar sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to analyze consumption expenditures of urban living households of Şırnak Province. In other words, the relationship between income and consumption is investigated for households in Şırnak Province. As a result of face-toface interviews, 382 usable questionnaires were obtained in the study in which the validity of the Engel's Law was investigated and thus the data required for the analysis of the study was obtained. The study was carried out in Şırnak province. The concepts of the province's population structure, household type, and household size differ compared to the country in general. In addition, the fact that no similar studies were carried out in the province made it important to carry out this study. According to the results of the study, in which analysis was made for 12 main expenditure groups, it was revealed that the share of food expenditures decreased as the income level increased. This means that the Engel's Law is valid for Şırnak. In addition to the Engel's Law, elasticities were calculated for all expenditure groups and goods were classified according to their electricity coefficients.